Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Jak to rozgryźć? Czyli kilka słów o początkach z aparatem ortodontycznym

Jak to rozgryźć? Czyli kilka słów o początkach z aparatem ortodontycznym

zęby

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na korektę zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego. Jest to zarówno skutek rozwoju technologii korygowania zgryzu, jak i tego, iż coraz więcej ludzi stać na tę dość drogą kurację. Ponadto, aparat ortodontyczny na tyle zakorzenił się w zbiorowej świadomości, że przestał być obiektem drwin, a osoba, która go nosi nie jest postrzegana jako mniej atrakcyjna. Korekta wady zgryzu jest procesem długotrwałym i wymagającym determinacji, często jednak pozwala osiągnąć bardzo satysfakcjonujący efekt, zarówno estetyczny jak i zdrowotny. O czym powinniśmy wiedzieć, jeżeli zdecydowaliśmy się na tego typu terapię i rozważamy wizytę u ortodonty bądź też właśnie mierzymy się z trudnościami pierwszych dni noszenia aparatu?

W pierwszych dniach leczenia możemy odczuwać dolegliwości bólowe. Jest to zjawisko normalne, ale na szczęście przejściowe. Ból bywa porównywany z bólem występującym z powodu nadwrażliwości zębów lub towarzyszącym zapaleniu zatok. Dolegliwości nasilają się szczególnie przy zagryzaniu, co ma szczególne znaczenie przy doborze posiłków. Dieta, zwłaszcza na początku, powinna się składać głównie z pokarmów płynnych bądź półpłynnych, takich jak zupy, koktajle, humus, miękkie owoce, drobno pokrojone mięso drobiowe. Z czasem, gdy dolegliwości bólowe ustąpią, można stopniowo rozszerzyć dietę. Przez cały okres leczenia należy jednak unikać niektórych pokarmów, przede wszystkim orzechów, surowej marchewki, twardego pieczywa, owoców zawierających dużą ilość niewielkich pestek, czekolady, herbatników, gumy do żucia i „ciągnących się” słodyczy takie jak krówki, toffi czy niektóre batony.

Noszenie aparatu ortodontycznego zmusza nas do szczególnie intensywnego dbania o higienę jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku jest obowiązkowe, gdyż resztki żywności pozostające na elementach aparatu narażają nas na ryzyko rozwoju próchnicy oraz powstania przebarwień, które znacząco pogorszą efekt estetyczny. W sprzedaży są specjalne szczoteczki pozwalające zachować czystość w zakamarkach aparatu i przestrzeniach między aparatem a zębami. Warto też od samego początku zaopatrzyć się w nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej. Nosząc aparat musimy pogodzić się z tym, iż zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej będą nam zajmowały więcej czasu niż wcześniej, jednak wykonywane skrupulatnie pozwolą nam zachować zdrowe zęby przez cały okres jego używania.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę w pierwszych dniach kuracji jest ryzyko podrażnienia śluzówki przez ostre elementy aparatu ortodontycznego, takie jak zamki czy pierścienie. Od samego początku należy zaopatrzyć się w wosk ortodontyczny, służący do zabezpieczenia drażniących błonę śluzową elementów. Wosku nie należy nakładać „profilaktycznie” na wszystkie zamki, a jedynie na te części aparatu, które powodują dolegliwości. Wosk pozwala zapobiec powstawaniu uszkodzeń śluzówki, jeżeli jednak takowe już wystąpiły to dobrym rozwiązaniem może być użycie preparatu Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej.  Płyn szybko tworzy warstwę ochronną na uszkodzonej śluzówce, przez co łagodzi dolegliwości bólowe związane z ciągłym drażnienie tkanek przez elementy aparatu ortodontycznego. Zaś jego naturalne składniki wspomagają gojenie się owrzodzenia.

Podsumowując, pierwsze dni używania stałego aparatu ortodontycznego zmuszą nas do zmiany niektórych nawyków, zatem dla naszego komfortu warto się do tych zmian wcześniej przygotować. Jeżeli wyposażymy się od początku w sprzęt oraz preparaty ułatwiające zachowanie dobrostanu naszej jamy ustnej oraz przygotujemy się psychicznie i merytorycznie do zmian, które zajdą w naszej diecie, wówczas będziemy w stanie przetrwać pierwsze dni używania aparatu ortodontycznego bez większych komplikacji.

Dodaj komentarz

Top

Jak to rozgryźć? Czyli kilka słów o początkach z aparatem ortodontycznym

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline