Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

kobieta

Wszelkie problemy z nietrzymaniem moczu to przypadłości, o których nie chcemy mówić na głos. Wiele kobiet uważa je za autentyczny powód do wstydu i tuszuje jak tylko może. To prawda, że przykra niespodzianka, mogąca Cię spotkać praktycznie w każdej chwili – w pracy, w towarzystwie znajomych czy na rodzinnym przyjęciu, generuje pewnego rodzaju niepokój i niepewność. Zamiast jednak zamykać się w czterech ścianach, najlepiej przyznaj się przed sobą do choroby i zacznij działać, sięgając po odpowiednie zabezpieczenie.

Kiedy możesz mieć do czynienia z nietrzymaniem moczu i co robić, by sobie pomóc

Powodów nietrzymania moczu u kobiet może być kilka. Niezależnie jednak od przyczyny, gdy zauważysz pierwsze niepokojące objawy takiego stanu rzeczy, warto, byś na wszelki wypadek wyposażyła się w pieluchomajtki lub wkładki. Wówczas od razu masz pewność, że nie dojdzie do żadnej nieprzyjemnej sytuacji, której musiałabyś się wstydzić.

Niewątpliwie najczęstszą kobiecą przypadłością jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, ponieważ dotyczy niemal jednej czwartej pań w przedziale wiekowym od osiemnastu do pięćdziesięciu lat. Dolegliwości zwykle nasilają się tuż po porodzie, kiedy to kobiety dostrzegają u siebie niekontrolowane oddawanie moczu. Zazwyczaj w takim przypadku wiąże się to bezpośrednio z osłabieniem mięśni dna miednicy, spowodowanym porodem. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, musisz zachować szczególną ostrożność i podjąć szereg ćwiczeń, mających je usprawnić. Po odpowiednim treningu prawdopodobnie mięśnie powrócą do pełnej sprawności i problem przestanie występować.

Pieluchomajtki zadbają o Twój komfort i nigdy Cię nie zdradzą

W momencie, gdy jesteś w trakcie leczenia nietrzymania moczu lub po prostu zorientujesz się, że czasem zdarza Ci się nie zapanować nad parciem na pęcherz, powinnaś sięgnąć po wkładki albo pieluchomajtki. Przede wszystkim, zapewnią Ci one duży komfort, ponieważ świetnie zgrają się z wykonywanymi ruchami i zastąpią bieliznę. Producenci dbają o to, by zapewnić wszystkim modelom autonomiczne kształty – w ten sposób pieluchy idealnie przylegają do ciała i nie odznaczają się pod ubraniem. To pozwala ukryć je przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Wówczas wcale nie musisz się zdradzać ze swoim problemem. Powinnaś tylko zadbać o właściwy dobór rozmiaru, by czuć się w pełni komfortowo podczas ich użytkowania.

Wizyta u lekarza

Bardzo wiele kobiet nie przyznaje się do nietrzymania moczu i nie chce nawet słyszeć o wizycie u lekarza. Jest to dla nich na tyle wstydliwa przypadłość, że wolą o niej po prostu nie myśleć. Oczywiście, w ten sposób popełniają duży błąd, ponieważ specjalista mógłby zlecić właściwe postępowanie w danym przypadku oraz, jeśli to konieczne, wydać dodatkowe zalecenia, związane z leczeniem tej choroby. Jeśli nadal cierpisz, ponieważ jak dotąd nie zdecydowałaś się na wizytę w poradni, zmień koniecznie swoje nastawienie i spróbuj się przełamać, a zobaczysz, że warto.

Lekarz może Ci zlecić przyjmowanie odpowiednio dobranych środków farmakologicznych oraz wysłać Cię na fizjoterapię. Najskuteczniejsze okazują się jednak ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, które możesz wykonywać samodzielnie, uprzednio właściwie poinstruowana przez swojego specjalistę. W poważniejszych przypadkach stosuje się też elektrostymulację lub w ostateczności zabieg chirurgiczny.

Dodaj komentarz

Top

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline