Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Dziecko > Kiedy udać się z dzieckiem do psychiatry?

Kiedy udać się z dzieckiem do psychiatry?

psychiatra

Choć wiele osób kojarzy dzieciństwo z beztroskim okresem, nie zawsze jest ono łatwe i przyjemne. Problemy rodzinne czy z rówieśnikami, opóźnienie w rozwoju czy choroby genetyczne sprawiają, że dziecko potrzebuje czasem opieki psychiatrycznej. Może borykać się ono z silnymi lękami albo przejawiać zachowania agresywne. W takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Kiedy udać się do psychiatry dziecięcego?

Niestety, dzieci nie są wolne od negatywnych emocji, lęku czy agresji. Wręcz przeciwnie, często doskonale odczytują one problemy z otoczenia, a jednocześnie nie umieją sobie poradzić z własnymi uczuciami. W niektórych wypadkach potrzebują one leczenia psychiatrycznego. W jakich jednak sytuacjach udać się do lekarza? Przede wszystkim wtedy, kiedy dziecko wyraźnie ma opóźnienia w rozwoju, zachodzi podejrzenie takich chorób jak autyzm czy zespół Aspergera. Niepokój powinny wzbudzić także nadpobudliwość ruchowa, trudności w koncentracji, agresywne zachowania. Do psychiatry warto udać się, jeśli rodziców niepokoi zachowanie dziecka, np. jest zupełnie niezrozumiałe, a także w przypadku nagłego pogorszenia funkcjonowania jak utrata entuzjazmu do wykonywania wcześniej lubianych czynności, wycofanie z kontaktów społecznych, przeżywanie lęków. Do gabinetu psychiatry warto przyjść z nastolatkiem, którego podejrzewa się o zażywanie substancji psychoaktywnych.

Gdzie znaleźć psychiatrę dziecięcego?

Wizyta u psychiatry służy temu, aby rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców. Dziecko nie zawsze potrzebuje leczenia farmakologicznego. Ostateczna decyzja należy jednak do lekarza, który dokładnie bada stan dziecka i przeprowadza proces diagnostyczny. Przy okazji rodzice mogą więcej dowiedzieć się o tym, z czym boryka się ich dziecko. Aby udać się do specjalisty, należy znaleźć lekarza, który specjalizuje się w psychiatrii dziecięcej. Nie jest to niestety takie łatwe. Osób, które specjalizują się w tym obszarze, nie ma aż tak wielu. Z tego powodu mogą nie mieć one wolnych terminów. Specjalistów należy zawsze szukać w poradniach zdrowia psychicznego jak np. Harmonia LUX MED, gdzie przyjmują psychiatrzy dziecięcy.

W ostatnich latach coraz więcej dzieci i młodzieży znajduje się pod opieką psychiatry. To dobrze. Wczesna interwencja i rozpoznanie problemu pozwala na szybsze wdrożenie leczenia. Dziecko otrzymuje potrzebną pomoc, dzięki której może lepiej funkcjonować, a zarazem nie musi wchodzić w dorosłe życie z poczuciem, że jest samotne bo nie otrzymało odpowiedniego wsparcia.

Dodaj komentarz

Top

Kiedy udać się z dzieckiem do psychiatry?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline