Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że cynk wspaniale działa na kondycję skóry, włosów i paznokci, wykazując działanie antytrądzikowe, zapobiegając nadmiernemu wypadaniu włosów oraz wzmacniając płytkę paznokci. To jednak nie wyczerpuje katalogu jego właściwości. Sprawdźmy, w jaki sposób cynk wspiera nasz organizm.
Wzmacnia smak i zapach
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki cynkowi jesteśmy w stanie odczuwać smaki i zapachy. Niedobór tego składnika może pogarszać działanie tych zmysłów i sprawiać, że w naszych ustach pojawi się charakterystyczny, metaliczny posmak. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie optymalnych dawek cynku zapobiega zaburzeniom smaku i węchu, jeżeli więc odczuwasz podobne dolegliwości – wzbogać swoją dietę w produkty zawierające ten składnik.
Wspomaga koncentrację i procesy myślowe
Uzupełnianie niedoboru cynku może także w istotny sposób poprawić naszą sprawność intelektualną, a nawet przyczynić się do leczenia groźnych chorób psychicznych. Obecnie prowadzone są intensywne badania naukowe mające potwierdzić tezę, zgodnie z którą cynk wspomaga walkę z depresją. Wykazano, że składnik ten wspiera aktywność receptorów i reguluje procesy transmisyjne w mózgu.
Właściwości antyoksydacyjne
Odczuwasz czasem nieprzyjemne dzwonienie w uszach? Przyjmowanie suplementów z cynkiem może wyeliminować te objawy. Cynk wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, czyli zwalcza wolne rodniki powodujące degradację komórek naszego organizmu. Dodatkowo składnik ten może wspomagać walkę z osteoporozą, a także redukować nieprzyjemne objawy hemoroidów.
Cynk a niedoczynność tarczycy
Choroby tarczycy to plaga naszych czasów – szacuje się, że obecnie nawet co trzecia osoba może mieć problemy z niedoczynnością, nadczynnością, chorobą Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Jak jednak wykazują eksperci, w leczeniu niedoczynności tarczycy aktywne działanie wykazują preparaty witaminowe bogate w cynk. Składnik ten wspomaga także leczenie cukrzycy.