
Wiele kobiet myli upławy z wydzieliną z pochwy, która jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i nie powinna budzić zaniepokojenia. Sprawdź, w jaki sposób odróżnić upławy oraz w jakich sytuacjach mogą one być objawem poważniejszych schorzeń, takich jak grzybica pochwy.
Upławy a naturalna wydzielina z pochwy
Prawidłowa wydzielina z pochwy to zjawisko naturalne. Wydzielina z pochwy u zdrowych kobiet jest bezwonna i przejrzysta, w kolorze mlecznym lub lekko białym, w konsystencji przypomina śluz. Jej obfitość oraz wygląd zależy od fazy cyklu miesiączkowego i wpływu hormonów. W pierwszej fazie cyklu wydzielina z reguły nie jest obecna, ale pojawia się zazwyczaj w fazie drugiej, czyli podczas owulacji, i wyglądem przypomina bezbarwny śluz o konsystencji białka kurzego jaja, a jej głównym zadaniem jest ochrona plemników przed kwasowym odczynem pochwy. Po zakończeniu owulacji wydzielina staje się bardziej gęsta, kłaczkowata, a jej celem jest ochrona pochwy i szyjki macicy przez bakteriami i innymi drobnoustrojami. Wydzielina tego typu zazwyczaj utrzymuje się aż do miesiączki.
Upławy: niepojące objawy
Powodem do czujniejszej obserwacji powinny stać się objawy o zmienionym kolorze: żółtawe, zielone lub brązowe, a także o wodnistej konsystencji lub ropne. Jeżeli towarzyszą im objawy takie jak pieczenie, świąd lub ból w okolicach intymnych, a także nieprzyjemny zapach, może to oznaczać że upławy są objawem poważniejszego schorzenia. W niemalże 80 % przypadków przyczyną upławów jest bakteryjne zakażenie pochwy, które ma miejsce na skutek zaburzenia naturalnego środowiska panującego wewnątrz pochwy. Nieco rzadziej upławy są objawem grzybicy pochwy lub zakażenia rzęsistkiem pochwowym, w niektórych przypadkach mogą także być powodowane intensywną terapią antybiotykową, która zaburza równowagę bakteryjną.
Jak zapobiegać upławom?
Zapobieganie powstawaniu upławów opiera się w dużej mierze na przeciwdziałaniu powstawaniu zakażeń i infekcji pochwy. W tym celu zaleca się szczególne dbanie o higienę okolic intymnych, w tym dokładne mycie okolic warg sromowych, staranne wycieranie odbytu po oddaniu stolca i unikanie irygacji pochwy. Kobiety, które mają skłonność do infekcji, powinny zrezygnować z noszenia bielizny z tworzyw sztucznych, które nie przepuszczają wilgoci, a także unikać przyjmowania antybiotyków, o ile oczywiście nie są one niezbędne. Działaniem profilaktycznym, które zapobiega powstawaniu upławów i zakażeń, jest stosowanie dopochwowych globulek Lactovaginal, których skład opiera się na bazie pałeczek kwasu mlekowego. Stosowanie globulek pomaga zachować prawidłową florę bakteryjną pochwy, a przez to sprzyja profilaktyce upławów.
Nie prawidłowej wydzielinie zawsze towarzyszy pieczenie, swędzenie, nie trudno zauważyć że coś jest nie tak. W takiej sytuacji zawsze sięgam po sprawdzony provag żel – polecił mi go ginekolog – natychmiast zakwasza środowisko pochwy bp zawiera kwas mlekowy, nawilża, łagodzi podrażnienia.