Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Jak magnez wpływa na zdrowie człowieka?

Jak magnez wpływa na zdrowie człowieka?

magnez

Magnez zaliczany jest do grupy najbardziej pospolicie występujących pierwiastków. Niestety, jego ilość w pożywieniu jest coraz mniejsza, co głównie jest konsekwencją nawożenia gleby i nadmiernej ilości konserwantów stosowanych w produkcji. Niedobory magnezu nie są wobec tego niczym dziwnym. Nie powinno się jednak do nich dopuszczać, ponieważ magnez wszechstronnie wpływa na organizm człowieka.

Wśród wszystkich pierwiastków, które potrzebne są człowiekowi do życia, magnez znajduje się na wysokiej pozycji. Oddziałuje on na szereg różnych procesów, między innymi powoduje regulacje przeszło 325 enzymów, towarzyszyć syntezie DNA i RNA, odpowiada za reprodukcję komórek i bierze udział w ich metabolizmie.

Magnez jest ważnym makroelementem, który jest nieodzowny do zarządzania impulsami elektrycznymi w połączeniach nerwowych, dlatego wpływa na pracę układu nerwowego, naczyń krwionośnych, serca i mięśni. Reguluje prawidłowe ciśnienie i przepływ krwi, działa rozkurczowo, dlatego niedobory magnezu często objawiają się przez problemy z ciśnieniem, kołatanie serca, bolesne skurcze i drżenie mięśni.

Również magnez potrzebny jest do regulacji poziomu glukozy poprzez wydzielanie insuliny – jego niedobory mogą prowadzić nawet do cukrzycy. Bierze on też udział w metabolizmie wielu innych pierwiastków, w tym sodu, miedzi, wapnia, żelaza, potasu czy fosforu. Jest niezbędny w aktywacji witamin D3 i B1.

Badacze odkryli też, że istnieje połączenie pomiędzy objawami depresyjnymi oraz niedoborami magnezu, ponieważ jego suplementacja u osób z depresją przyniosła bardzo dobre rezultaty.

To tylko najważniejsze przykłady, jak magnez oddziałuje na organizm człowieka, ponieważ jest ich o wiele więcej. Warto wobec tego zadbać o to, prowadzić dietę bogatą w magnez. Najwięcej pierwiastka zawierają między innymi kakao i gorzka czekolada, orzechy laskowe, groch, biała fasola, kasza gryczana, ciecierzyca, płatki owsiane.

W sytuacjach, gdy występują niedobory magnezu, warto też prowadzić jego suplementację, na przykład z preparatem Magvit B6 (Magvit.com.pl), który zawiera łatwo przyswajalny mlecza magnezu wzbogacony o witaminę B6, która poprawia jego wchłanianie. Więcej informacji na temat preparatu dostępnych jest na stronie: Magvit.com.pl.

Dodaj komentarz

Top

Jak magnez wpływa na zdrowie człowieka?

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline