Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Jakie kursy zawodowe powinien zrobić optyk?

Jakie kursy zawodowe powinien zrobić optyk?

kurs

Jak wiadomo aby móc utrzymać się na rynku pracy, niezbędne jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Dotyczy to praktycznie każdej dziedziny nauki i każdego zawodu – także optyka. Wiele osób mogłoby pomyśleć, że całą niezbędną wiedzą otrzymuje on w szkole policealnej, jednak jak wiemy tempo zmian w okulistyce jest bardzo duże i niezbędne jest okresowe aktualizowanie informacji oraz podnoszenie umiejętności na wyższy poziom. Dlatego w niniejszym artykule powiemy co nieco na temat kursów, którymi powinni być zainteresowani optycy.

Gdzie się uczyć?

Warto szukać takich kursów, po ukończeniu których otrzymamy zaświadczenia lub certyfikaty, będące namacalnym dowodem nabycia wiedzy. Bardzo dobrze przygotowuje do egzaminów Polski Instytut Kształcenia Optyków – posiada doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę, która wyszkoliła już tysiące absolwentów. Szkoła posiada wszystkie niezbędne materiały oraz nowoczesne pracownie i sprzęty. Wybierając kurs zapytajmy o ilość kursantów na warsztatach oraz poprośmy o zagadnienia jakie będą poruszane. Dobrze jest też poznać zdawalność danego egzaminu po kursie.

Jakie kursy można ukończyć w PIKO?

W Polskim Instytucie Kształcenia Optyków można ukończyć dwa kursy, które poniżej pokrótce charakteryzujemy.

  1. Montaż i naprawa elementów i układów optycznych – to kurs przeznaczony dla osób posiadających smykałkę techniczną, bowiem wśród nauczanych przedmiotów znajduje się rysunek techniczny oraz elektronika i elektrotechnika. Nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne – dlatego kursant poznaje konstrukcje maszyn, ich budowę oraz obróbkę materiałów konstrukcyjnych. W planie zajęć znajdują się także: technologia montażu i napraw urządzeń optyczno-mechanicznych oraz wykonywanie podzespołów i układów przyrządów optycznych. Co ciekawe szkole zależy nie tylko na tym aby przekazywać wiedzę z zakresu optyki, ale także by absolwenci mogli potem prowadzić własną działalność gospodarczą – stąd przedmioty, które pomogą nam rozeznać się w formalnościach oraz prawie pracy. Nie zabraknie tez informacji o tym jak prowadzić firmę w tak specyficznej branży jak optyka.
  2. Wykonywanie i naprawa pomocy wzrokowych – to drugi kurs oferowany przez Polski Instytut Kształcenia Optyków, ale nie mniej interesujący i potrzebny. Przede wszystkim wyniesiemy z niego informacje z zakresu anatomii, fizjologii i patologii oka, nauczymy się doboru pomocy wzrokowych orz ich wykonywania. Dla osób, które myślą o pracy zagranicą, na pewno przyda się język obcy, na lekcjach którego kursanci poznają sposoby porozumiewania się z klientem, informowania o produktach i usługach oraz słownictwo branżowe.

Obydwa kursy trwają dwa semestry a łączna ilość godzin to 750.

Dokształcanie się jest nie tylko elementem rozwoju osobistego, ale też szansą na podwyżkę czy zmianę pracy. Dlatego też warto się zastanowić nad tym, czy nie pozostajemy w tyle w porównaniu do innych osób na rynku i czy nie wymusza to na nas ukończenia jakiegoś kursu. W przypadku optyków droga kształcenia wcale nie zamyka się w jednym kierunku, co widać na powyższym przykładzie.

Dodaj komentarz

Top

Jakie kursy zawodowe powinien zrobić optyk?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline