Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Jak żyć z zespołem jelita drażliwego?

Jak żyć z zespołem jelita drażliwego?

brzuch

Zespół jelita drażliwego to najczęstsza przewlekła choroba jelit. Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny tego zaburzenia. Wiadomo jednak, że nie ma związku z zaburzeniami anatomicznymi ani biochemicznymi. Co ciekawe, u większości osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, występują także zaburzenia natury psychicznej.

Jakie objawy wskazują na zespół jelita drażliwego?

Przede wszystkim ból brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Jednak nie u każdego chorego wygląda to tak samo, różne objawy występują z różną częstością i nasileniem. Oprócz typowych symptomów mogą występować nudności, wymioty czy zgaga.

BÓL BRZUCHA jest stały lub pojawia się od czasu do czasu. Najczęściej lokalizuje się w dole brzucha, po stronie lewej. Nasila się po jedzeniu, zaś po wypróżnieniu staje się bardziej łagodny.

BIEGUNKA występuje najczęściej po posiłku, w godzinach porannych. Jest zdecydowanie bardziej uciążliwa w okresach stresu i napięcia.

ZAPARCIE może być główną skargą, ale może też występować naprzemiennie z biegunką. Załatwianie się wymaga dużego wysiłku mięśni tłoczni brzusznej. Często chorzy zgłaszają uczucie niepełnego wypróżnienia.

WZDĘCIE powoduje okresowe powiększenie obwodu brzucha. Jest przyczyną dyskomfortu i złego samopoczucia. Z wzdęciami można sobie radzić stosując simetykon zawarty w preparatach takich jak Espumisan, Espumax 125 lub Ulgix Wzdęcia.

Jak przebiega diagnostyka?

W zależności od rodzaju objawów lekarz może zaproponować różne badania. Z pewnością w grę wchodzi szereg podstawowych testów takich jak morfologia krwi, badanie markerów stanu zapalnego (OB i CRP), badanie biochemiczne krwi czy badanie ogólne moczu. Przydatne są także badania kału ukierunkowane na stwierdzenie obecności szkodliwych bakterii lub pasożytów oraz krwi utajonej.

Jak zmodyfikować dietę?

Pierwszym krokiem na drodze do dobrego samopoczucia jest ustalenie prawidłowej diety. Powinna być bogata w błonnik (20-30 gramów dziennie). Znajdziesz go chociażby w produktach z pełnego ziarna oraz suszonych owocach. Niewskazane są rośliny strączkowe i warzywa powodujące wzdęcia czyli kalafior, kapusta czy brukselka. Poprawę możesz zauważyć po odstawieniu nabiału, słodyczy, alkoholu, kawy i słodzików. Ważne jest nie tylko to co jesz, ale również jak jesz. Posiłki powinny być spożywane regularnie i bez pośpiechu.

Czy istnieją leki na zespół jelita drażliwego?

U wielu osób zaburzenia wynikają ze specyficznej reakcji organizmu na przewlekły stres, problemy osobiste czy zaburzenia natury psychicznej. W związku z tym, zaleca się podjęcie próby leczenia zespołu jelita drażliwego poprzez oddziaływanie psychologiczne lub trening relaksacyjny. Leczenie farmakologiczne wprowadza się dopiero wtedy, gdy wyżej wymienione metody nie przynoszą oczekiwanego efektu.

Z czym można pomylić zespół jelita drażliwego?

Biegunka, zaparcie czy dyskomfort to objawy niespecyficzne, które występują w bardzo wielu jednostkach chorobowych. Przewlekłe dolegliwości przewodu pokarmowego mogą towarzyszyć nieswoistym zapaleniom jelit czyli chorobie Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego. Z kolei ostra biegunka może wskazywać na zakażenie przewodu pokarmowego, chorobę pasożytniczą, zatrucie lub reakcję polekową.

Dodaj komentarz

Top

Jak żyć z zespołem jelita drażliwego?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline