Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Klinika lecznia boreliozy

Klinika lecznia boreliozy

kleszcz

Wakacje to czas, kiedy ryzyko zaatakowania przez kleszcza jest największe w ciągu całego roku. Te małe pajęczaki są nosicielami wielu groźnych – dla ludzi i zwierząt – chorób, wśród których najczęściej występującą jest borelioza. Szybkie podjęcie leczenia w jej przypadku jest bardzo ważne. Jeśli zauważymy pierwsze objawy boreliozy, bezzwłocznie powinniśmy skorzystać z usług Centrum Leczenia Chorób Odkleszczowych.

Kleszcze wcale nie czają się w lasach

Wbrew powszechnej opinii, kleszcze nie spadają na ludzi ani zwierzęta z drzew, gdy ci beztrosko spacerują po lesie albo parku. Dorosłych kleszczy pełno jest w krzakach wysokości do 1,5 metra. Mniejsze osobniki – larwy i nimfy kleszczy – żyją w ogrodach i na trawnikach, czając się na nas około 15-100 centymetrów od ziemi. Dlatego najczęściej ofiarami kleszczy stają się zwierzęta domowe – głównie psy i koty – oraz małe dzieci.

Jak uchronić się przed kleszczem?

Nie ma oczywiście sposobu na całkowitą ochronę przed kleszczami. Jednak możemy zrobić kilka rzeczy, by zmniejszyć prawdopodobieństwo spotkania z pajęczakiem. Najlepszym sposobem jest osłonięcie skóry i włosów, poprzez założenie czapki, koszuli z długim rękawem, długich spodni i pełnych butów. Jednak taki strój może okazać się latem nie tylko nietrafiony, ale również uciążliwy. Możemy również użyć preparatu odstraszającego kleszcze, którym popryskamy lub posmarujemy ciało, a po powrocie do domu – i starannym obejrzeniu całego ciała – dokładnie zmyjemy go z siebie.

Badanie kleszcza

Co jednak, jeśli już zostaliśmy zaatakowani przez kleszcza? Zaraz po znalezieniu pasożyta, powinniśmy go niezwłocznie usunąć specjalnym przyrządem – który możemy zakupić w aptece albo sklepach zoologicznych – lub pęsetą kosmetyczną, chwytając kleszcza za twardą nasadę narządów gębowych, tkwiącą bezpośrednio przy skórze, a następnie zdezynfekować ukąszone miejsce i umyć ręce. By dowiedzieć się, czy kleszcz, którego mieliśmy w swoim ciele był nosicielem groźnej choroby i przeniósł ją na nas, powinniśmy oddać go do badania w laboratorium genetycznym Centrum Leczenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych Blumed

Leczenie boreliozy

Jeśli po zbadaniu DNA kleszcza okaże się, że pajęczak był nosicielem boreliozy i przeniósł chorobę na nas, niezwłocznie powinniśmy podjąć leczenie. W przypadku chorób odkleszczowych liczy się bowiem czas. Im szybciej zostaną rozpoznane, tym powikłania mogą okazać się mniej groźne. Najlepiej zgłosić się do profesjonalnej kliniki, takiej, jak Centrum Leczenia Boreliozy i Chorób Odkleszczowych Blumed. Więcej informacji na temat usług świadczonych przez klinikę można znaleźć na stronie www.leczenie-boreliozy.pl.

Dodaj komentarz

Top

Klinika lecznia boreliozy

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline