Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Zarządzanie czasem

Zarządzanie czasem

odcisk stopy

Czasami mamy wrażenie, że nasze obowiązki mnożą się i mnożą, a czasu jakby coraz mniej. Nie możemy dopuścić do tego, by ogrom zadań nas przerósł. Warto nauczyć się zarządzać sobą w czasie.

Czasami warto zwolnić

Istnieje kilka rzeczy, na które możemy rozdysponować nasz czas:

  • Zadania/obowiązki, które mają określony cel i termin
  • Bliscy – relacje z bliskimi dają nam czystą przyjemność
  • My sami – relaks, hobby, nasz rozwój osobisty
  • Bezkierunkowe czynności – działania, które dają wrażenie relaksu, ale w rzeczywistości nim nie są np.: skakanie po kanałach, bezcelowe zakupy itp.

Zasada Pareto

20% wysiłku przynosi  80% zysków. Nie trzeba z siebie dawać 100%, wielkim plusem wpływającym na korzyści jest nasza proporcja i wkład, najprościej mówiąc.

Zaobserwuj

Przeprowadź obserwację swojego dnia. Zastanów się, w jakich godzinach potrafisz się najlepiej skupić, a kiedy jesteś najbardziej zmęczony i zdekoncentrowany. Poznasz również momenty w ciągu dnia, w których sprawnie wykonujesz nawet najbardziej skomplikowane działania. Przez taką obserwację dowiesz się, w jakich godzinach Twoje możliwości zmniejszają się i nie powinieneś/powinnaś zajmować się wtedy ważnymi zadaniami, bo nie wykonujesz ich wtedy efektownie.

Planuj

Twórz codziennie listę zadań. Planowanie zajmuje dziennie 10-15 minut, a zaoszczędza 2 godziny swojego cennego czasu.

Złodzieje czasu

To nic innego, jak wszelkiego rodzaju gry, seriale, wymówki, myślenie o niebieskich migdałach, które odrywają nas od zadań. Dzięki odpowiedniemu  planowaniu, o którym była mowa, możemy uniknąć takich sytuacji.

Statystyki mówią, że ponad 28% naszego czasu marnujemy przy takim efekcie, który jest spowodowany złą organizacją dnia.

Kilka minut dziennie, a zaoszczędzamy kilkadziesiąt minut dziennie naszego cennego czasu. Nauczmy się sobą zarządzać w czasie, a po krótkim czasie zauważymy zmiany.

Po więcej o zarządzaniu sobą, czasem, o przyjemnościach i poradach przeczytacie na portalu kobiecachwila.pl

Dodaj komentarz

Top

Zarządzanie czasem

Czas na przeczytanie: 1 min
0
Inline
Inline