Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zastosowanie konopi w medycynie

Zastosowanie konopi w medycynie

lekarz

Wraz z rozwojem technologii i nauki medycyna również ulega zmianom. Poszukuje się coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań i naturalnych metod leczenia. W leczeniu wielu chorób pomocna może być terapia konopiami medycznymi.

Konopie i medycyna w historii

Konopie w medycynie stosowane są od zarania dziejów. Ludzie wykorzystywali wytwory natury w różnych celach, np. do uśmierzania bólu. Badacze archeolodzy twierdzą, że marihuanę stosowano już w epoce neolitu, a dowodem są znalezione nasiona konopi w dzisiejszej Rumunii. Konopie najbardziej popularne były we wschodniej Azji, Japonii i Chinach. Konopie ściśle związane są z zaspokajaniem potrzeb człowieka i jego historią. W czasach starożytnych stosowano marihuanę w celach spożywczych, by następnie zauważyć jej lecznicze właściwości. Używano jej głównie do łagodzenia różnego rodzaju bólu, a następnie wykorzystywano do tworzenia herbatek, które miały łagodzić reumatyzm. Doceniono jej działanie w leczeniu stanów zapalnych, poprawie apetytu lub walce z gorączką. Późniejsze lata to między innymi zastosowanie marihuany jako środka znieczulającego podczas przeprowadzania zabiegów. W średniowieczu ludzie za jej pomocą leczyli kaszel, a także nowotwory. Wiek XX to skojarzenie marihuany z narkotykiem. Wiele państw wprowadziło przepisy zabraniające jej stosowania i posiadania. Dopiero kilkanaście lat temu naukowcy z Francji odkryli rodzaj marihuany, która może być stosowana w medycynie i dodawana do żywności.

Konopie medyczne, czyli siewne

Substancja ta wyprodukowana jest z konopi siewnej pochodzącej ze specjalnych i bardzo rygorystycznych upraw. Naukowcy ograniczyli do minimum stężenie substancji psychoaktywnej, czyli THC. Uchwalono także przepisy, które pozwalają na uprawę w krajach Unii Europejskiej konopi siewnych, w których stężenie THC wynosi maksymalnie 0,3%. Pacjent zażywający konopie nie będzie zatem wprowadzany w narkotyczny stan, a jedynie odczuje medyczne korzyści z jej stosowania. Konopie w medycynie zaleca się stosować ściśle według zaleceń lekarza i pod jego kontrolą. Stosowane są one jako dodatek do tradycyjnego leczenia farmakologicznego.

Wpływ konopi na zdrowie człowieka

Konopie mają bardzo silny wpływ na zdrowie człowieka i mogą wspomóc organizm w walce z chorobami. Ogromna ilość przeciwutleniaczy zawartych w konopiach wykazuje działanie antynowotworowe. Konopie przyspieszają regenerację błon śluzowych i skóry, a także tworzą na nich warstwę ochronną. Sprzyjają także utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie zapobiegają cukrzycy. Poprzez zmniejszanie stężenia lipidów zapobiega miażdżycy, poprawia przepływ krwi i zapobiega zatorom. Zmniejszając poziom cholesterolu, wspiera działanie układu hormonalnego. Konopie szerokie zastosowanie znajdą u pacjentów odczuwających silny i długotrwały ból. Dzięki zażywaniu konopi można zmniejszyć dawkę leków, a zachować działanie przeciwbólowe na tym samym etapie.

 

Dodaj komentarz

Top

Zastosowanie konopi w medycynie

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline