Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Witaminy na pamięć i koncentrację

Witaminy na pamięć i koncentrację

koncentracja

Ludzki mózg, podobnie jak cały nasz układ nerwowy zbudowany jest z neuronów. To one odpowiadają za przekazywanie bodźców z całego ciała do mózgu, a w samym mózgu między innymi za procesy związane z pamięcią długoterminową i krótkotrwałą.

Połączenia między neuronami to chemiczne i elektryczne neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przekazywanie impulsów składających się w informacje. Problemy z pamięcią i koncentracją wynikają z nieprawidłowej pracy neuronów, na skutek starzenia się mózgu związanego z działaniem wolnych rodników lub innej dolegliwości negatywnie odbijającej się na neuronach.

Ludzki mózg do prawidłowej pracy potrzebuje ogromnej ilości składników odżywczych. Ich niedobór w praktyce prowadzi do problemów z pamięcią i koncentracją. Jednak wyjątkowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze nie jest wyłącznie cechą osób starszych, bowiem w równym stopniu dotyczy dzieci uczących się, jak również wszystkich osób pracujących zawodowo, zwłaszcza gdy ich praca wymaga szczególnej koncentracji. Do najważniejszych składników wspierających pracę mózgu należą między innymi witaminy na pamięć i koncentrację.

Witaminy na pamięć i koncentrację z grupy B

Spośród wszystkich składników odżywczych w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i ludzkiego układu nerwowego najważniejszą  rolę odgrywają witaminy z grupy B, a wśród nich zwłaszcza B1, B3 i B6.

Witamina B1, czyli tiamina ma kluczowe znaczenie w przekazywaniu impulsów nerwowych pomiędzy neuronami. Ponadto niedobór tiaminy jest szczególnie groźny dla naszej pamięci i koncentracji, ponieważ przyczynia się uszkodzenia neuronów, a konkretnie zaniku otoczki mielinowej.

Równie ważna dla naszego mózgu jest niacyna, zwana również witaminą B3, której niedobór zdecydowania osłabia naszą pamięć i przyczynia się do ciągłego rozkojarzenia. Przedstawiając zbawienny wpływ niacyny na nasz mózg i umysł nie sposób pominąć jeszcze dwie bardzo istotne kwestie. Po pierwsze witamina B3 działa pozytywnie na ludzki układ krwionośny niwelując ryzyko miażdżycy, a w konsekwencji obniżając ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Po drugie niacyna od wielu lat uważana jest za bardzo ważne narzędzie walki z depresją, jak również wieloma innymi dolegliwościami o podłożu psychiatrycznym, w tym amnezją, lękami, bezsennością, a nawet schizofrenią. Większość badań wykazuje, że ryzyko wystąpienia wspomnianych dolegliwości i chorób jest znacznie wyższe u osób z niedoborem witaminy B3.

Witamina B6 (pirydoksyna), to kolejna witamina z grupy B odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Jej niedobór prowadzi do zwyrodnieni tkanki nerwowej. Przede wszystkim bierze ona udział w syntezie tryptofanu – związku odpowiedzialnego za produkcję serotoniny, potocznie zwanej hormonem szczęścia. Niska ilość serotoniny sprawia, że układ nerwowy, w tym mózg nie pracują prawidłowo. Problemy z koncentracją stanowią tylko jeden z objawów. Podobnie jak w przypadku niacyny, niedobór witaminy B6 poważnie zwiększa ryzyko wystąpienia depresji.

Do listy warto również dopisać witaminę B12 (kobalaminę), która wraz z kwasem foliowym jest odpowiedzialna za produkcję metioniny – hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Dodatkowo obniżona zawartość kobalaminy utrudnia przyswajanie wiedzy.

Witaminy E i F wspierające prace mózgu

Jednak za prawidłową pracę naszego mózgu odpowiedzialne są nie tylko witaminy zaliczane do grupy B. Jako substancja o działaniu silnie oksydacyjnym z punktu widzenia naszego układu nerwowego ważną rolę odgrywa witamina E, która zwalcza wolne rodniki i w ten sposób zapobiega przedwczesnemu starzeniu się ludzkich komórek nerwowych. Ponadto usuwa ona z mózgu najgroźniejsze toksyny i nie bez powodu nazywana jest witaminą młodości.

Najważniejszym budulcem naszego mózgu jest witamina F, czyli grupa niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować, więc muszą być pobierane wraz z pokarmem. Wiele lat temu udowodniono, że dieta uboga w NKKT, która prowadzi do ich niedoboru znacząco obniża potencjał mózgu, który pracuje wolniej, czemu towarzyszą również znaczące problemy z zapamiętywaniem.

Autor artykułu
Natural Pharmaceuticals dąży do bycia ekspertem na rynku suplementów diety z kwasami tłuszczowymi omega-3. Pragniemy to osiągnąć oferując najwyższej jakości zdrowe produkty.

Dodaj komentarz

Top

Witaminy na pamięć i koncentrację

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline