Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Pałeczki inne niż zwykle. Pomysł na prezent dla amatora sushi

Pałeczki inne niż zwykle. Pomysł na prezent dla amatora sushi

pałeczki

Sushi cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem nad Wisłą. Świadczy o tym między innymi rosnąca liczba restauracji i barów specjalizujących się w przygotowywaniu tego japońskiego przysmaku, a także łatwa dostępność produktów do samodzielnego wykonania wyśmienitych rolek w różnych wariantach. Problemem nie jest też zakupienie podstawowych sztućców na Dalekim Wschodzie – pałeczek. Mogą być one kapitalnym pomysłem na prezent dla każdego amatora sushi i nie tylko!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ale pałeczki są obecnie najbardziej popularnymi sztućcami na całym świecie. Codziennie używane są przez przeszło dwa miliardy osób. Najczęściej pałeczki kojarzymy z dwoma kawałkami bambusowego drewna, ale warto pamiętać o tym, że do dyspozycji jest też wiele innych typów pałeczek. Co więcej, różnią się one w zależności od kraju – inne popularne są w Chinach, Azji czy w Korei.

Drewniane, stalowe, a nawet srebrne

Podstawowy podział pałeczek dotyczy materiału, z którego są one wykonane. Najczęściej spotykamy się z pałeczkami bambusowymi – dodawane są one najczęściej do dalekowschodnich dań. Pałeczki te połączone są przy końcach, co oznacza, że nigdy wcześniej nie były używane. Po zakończeniu posiłku są one po prostu wyrzucane. Do dyspozycji są też pałeczki wielorazowe, które produkowane są z materiałów odpornych na mycie.

Wśród pałeczek wielorazowych wyróżniamy przede wszystkim te wykonane z drewna lakierowanego – wtedy mogą być one myte, dlatego mogą posłużyć na dłuższy czas. Innym typem pałeczek wielorazowych są pałeczki stalowe – są one rozpowszechnione przede wszystkim w Korei Południowej. Takie pałeczki można także myć, także w zmywarkach.

Oprócz tych typów pałeczek wielorazowych można spotkać się również z bardziej luksusowymi, na przykład mogą być one wyprodukowane z porcelany, kości, żadu (nefrytu lub jadeitu) czy też ze srebra. Wtedy para takich pałeczek to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Warto też wspomnieć o pałeczkach przeznaczonych do nauki posługiwania się takimi nietypowymi dla nasz sztućcami. Są one najczęściej wykonane z plastiku i wyposażone są w specjalną nakładkę, która ułatwia korzystanie z nich podczas posiłku. Jako że pałeczki te są głównie przeznaczone dla dzieci, często dekorowane są słodkimi wzorami, na przykład zwierzątkami.

Pałeczki personalizowane – jedyne w swoim rodzaju

Interesującym pomysłem na upominek dla osoby lubiącej azjatycką kuchnię mogą być też pałeczki personalizowane – oznacza to, że na pałeczkach umieszcza się wówczas treść zgodnie z życzeniem klienta, może być to imię czy inny napis. Najczęściej dokonuje się personalizacji pałeczek wykonanych ze stali szlachetnej oraz z lakierowanego drewna, dlatego upominek może posłużyć wówczas na długi czas. Grawerunek wykonuje się laserowo.

Takie pałeczki personalizowane, a także inne typy pałeczek znaleźć można w sklepie internetowym Orient Deco, który specjalizuje się w sprzedaży orientalnych gadżetów. Sklep prowadzi sprzedaż pałeczek z imionami w języku polskim i transkrypcji katanka oraz rożnymi napisami. Istnieje także możliwość umieszczenia dowolnego napisu na pałeczkach w przypadku zamówienia większej ich liczby.

Dodaj komentarz

Top

Pałeczki inne niż zwykle. Pomysł na prezent dla amatora sushi

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline