Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Hemoroidy – słyszał o nich każdy, czym jednak one tak naprawdę są

Hemoroidy – słyszał o nich każdy, czym jednak one tak naprawdę są

kobieta

Jakie mogą być przyczyny hemoroidów? Jakie dolegliwości mogą nasunąć podejrzenie tego, że rozwinęły się u nas żylaki odbytu? Co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie u nas do powstawania hemoroidów – czy istnieją jakieś domowe metody leczenia hemoroidów?

O hemoroidach słyszy się wiele nie tylko względu na to, że objawy hemoroidów są uciążliwe, ale i po prostu dlatego, że problem ten jest stosunkowo częsty. Statystycznie wśród osób po 50. roku życia nawet aż połowa z nich może cierpieć z powodu hemoroidów. Czym jednak w ogóle są te osławione złą sławą hemoroidy i dlaczego część środowisk medycznych podkreśla, że zasadniczo termin „hemoroidy” jest najczęściej używany nieprawidłowo?

Hemoroidy – czym są hemoroidy?

Jako hemoroidy określa się naczynia żylne, które obecne są w okolicy odbytu. Pełnią one bardzo istotną funkcję, m.in. są one zaangażowane w procesy oddawania stolca. Hemoroidy – wbrew powszechnie panującej opinii – ma tak naprawdę każdy, tym mianem nazywa się bowiem prawidłowe struktury naczyniowe, które są obecne u każdego człowieka.

Wspominane struktury mogą podlegać procesom patologicznym – naczynia żylne odbytu, czyli hemoroidy, mogą stawać się nieprawidłowo poszerzone i ostatecznie może dochodzić do powstawania żylaków odbytu. Część przedstawicieli środowisk medycznych uważa, że skoro hemoroidy ma każdy człowiek, to nieprawidłowe jest określanie tym mianem jednostki chorobowej – według nich bardziej prawidłowymi terminami są żylaki odbytu oraz choroba hemoroidalna.

W powszechnie używanej (zwłaszcza przez pacjentów) terminologii najczęściej jednak funkcjonuje określenie hemoroidy, w związku z tym, w niniejszym opracowaniu, to właśnie tym mianem określane będą nieprawidłowo poszerzone naczynia żylne odbytu.

Żylaki odbytu – jakie są przyczyny hemoroidów?

Do wystąpienia żylaków odbytu przyczyniać się może wiele różnych zjawisk. Zauważalne jest to, że hemoroidy mają tendencję do występowania rodzinnego – z tego właśnie powodu wysunięto hipotezę, że wpływ na pojawianie się u pacjentów żylaków odbytu mają odziedziczone przez nich geny.

Patologicznym poszerzeniom żył odbytu i ostatecznie rozwinięciu się choroby hemoroidalnej sprzyjają również takie czynniki, jak:

  • nadmierna masa ciała (szczególnie w postaci otyłości),
  • siedzący tryb życia,
  • zaparcia.

Jakie mogą być objawy hemoroidów?

Dolegliwości osób, u których wystąpią hemoroidy, bywają naprawdę rozmaite. Wszystko zależy tutaj od tego, jaki jest stopień zaawansowania choroby hemoroidalnej u danego chorego. W najmniej zaawansowanych przypadkach hemoroidy mogą rzadko powodować dolegliwości i objawy mają wtedy niewielkiego natężenia stopień, z kolei jednak w sytuacji, kiedy problem osiąga znaczne zaawansowanie (tzn. wtedy, kiedy poszerzone naczynia żylne odbytu wysuwają się na zewnątrz, poza odbyt), pacjent może zmagać się z przykrymi dolegliwościami codziennie.

Jak już zarysowano powyżej, objawy hemoroidów mogą u różnych osób mieć całkowicie odmienną intensywność, ogólnie jednak wyróżnia się kilka różnych problemów, które są najczęstszymi możliwymi objawami choroby hemoroidalnej. Wśród nich wspomina się o:

  • pokrwiawianiu z odbytu (poszerzone żyły odbytu mają zdecydowanie większą podatność na uszkodzenia – najbardziej typowym jest obserwowanie przez pacjentów śladów krwi na papierze toaletowym),
  • uczucie dyskomfortu w obrębie odbytu,
  • poczucie wilgotności, nietrzymania stolca.

Czasami hemoroidy kojarzone są z pieczeniem oraz bólem okolicy odbytu. Nie są to jednak typowe objawy hemoroidów – wspomniane wyżej dolegliwości pojawiają się zazwyczaj u tych pacjentów z żylakami odbytu, u których w naczyniach żylnych dojdzie do wystąpienia zakrzepicy.

Czy hemoroidy trzeba leczyć?

Wielu pacjentów, którzy mają żylaki odbytu, wstydzi się pójść do lekarza i porozmawiać o swoim problemie. Takie postępowanie – przynajmniej po części – wydaje się zrozumiałe, aczkolwiek trzeba tutaj wyraźnie zaznaczyć, że unikanie wizyty u lekarza jest zdecydowanie niekorzystne.

Prawda jest bowiem taka, że im wcześniej rozpoczęte zostanie leczenie hemoroidów, tym mniejsze ryzyko tego, że zmiany staną się bardziej zaawansowane. W początkowych stadiach choroby hemoroidalnej możliwe jest, że zostanie ona opanowana z wykorzystaniem postępowania zachowawczego, czyli niezabiegowego. Kiedy zaś zmiany staną się zdecydowanie większego stopnia, to wtedy już do ich wyleczenia konieczne może być leczenie zabiegowe.

Do lekarza z hemoroidami zgłosić się jest więc po prostu warto. Specjalista może zalecić pacjentowi stosowanie jakichś preparatów, ale i można z nim porozmawiać o domowych, naturalnych metodach leczenia hemoroidów. Na czym takowe bazują?

Na czym polega leczenie hemoroidów domowymi sposobami?

Wśród metod domowego leczenia hemoroidów na samym wstępie należy wspomnieć o aspekcie najważniejszym – unikać należy tychże czynników, które to sprzyjają pojawianiu się żylaków odbytu. Z tego względu należy dbać o dietę (zapewniać w niej odpowiednią ilość błonnika oraz spożywać duże ilości płynów – redukuje to ryzyko zaparć), a także unikać długiego przebywania w pozycji siedzącej oraz starać się wypoczywać jak najbardziej aktywnie.

Leczenie hemoroidów domowymi sposobami opierać się może również i na:

  • aplikowaniu w okolice odbytu naturalnych maści zawierających substancje łagodzące, takie jak np. wyciągi z aloesu,
  • ciepłych kąpielach w wannie – ciepła (ale nie gorąca) woda, w której pacjent będzie siedział kilka razy w ciągu dnia, może łagodzić doznawane przez niego dolegliwości,
  • zimne okłady – podobnie jak ciepło, również i zimno może korzystnie wpływać na złagodzenie objawów hemoroidów – możliwe jest wykorzystanie tak prostego sposobu, jak zapakowanie kilku kostek lodu w materiałowy woreczek i następnie przykładanie ich w okolice odbytu; takowe okłady można przeprowadzać kilka razy dziennie,
  • stosowaniu dostępnych bez recepty preparatów na hemoroidy – oferta aptek jest dość bogata w różnorodne maści i żele służące do łagodzeniu objawów hemoroidów.

Jak wyleczyć hemoroidy – kiedy próbować domowych sposobów, a kiedy iść do lekarza?

Oczywiście zrozumiałe jest, że pacjenci przed odwiedzeniem lekarza mogą preferować skorzystanie z leczenia hemoroidów domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli domowa terapia nie pomaga i hemoroidy wciąż dokuczają pacjentowi lub gdy – co gorsza – dochodzi do wzrostu intensywności objawów hemoroidów – to wtedy nie ma już na co czekać i trzeba jak najszybciej udawać się do lekarza. Im bowiem szybciej zostanie wdrożone potrzebne leczenie, tym większe szanse na to, że będzie ono mniej inwazyjne i że będzie ono trwało krócej.

Jeżeli masz problemy z hemoroidamy polecamy publikację http://wylecz.to/pl/choroby/chirurgia/jak-leczyc-hemoroidy.html , która zawiera wszystkie informacje dotyczące leczenia danego schorzenia.

Dodaj komentarz

Top

Hemoroidy – słyszał o nich każdy, czym jednak one tak naprawdę są

Czas na przeczytanie: 5 min
0
Inline
Inline