Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Czy można ustrzec się przed nawracającymi zakażeniami układu moczowego?

Czy można ustrzec się przed nawracającymi zakażeniami układu moczowego?

zdrowie

O nawracającym zakażeniu układu moczowego mówimy, gdy wystąpią co najmniej dwie infekcje w obrębie tego układu w ciągu sześciu miesięcy lub co najmniej trzy w trakcie roku. Co ważne, nawroty zakażeń dotyczą nawet 1/3 kobiet cierpiących z powodu zapalenia pęcherza moczowego, dlatego warto dowiedzieć się, jak się przed nimi ustrzec.

Nawracające zakażenia układu moczowego – skąd się biorą?

Nawracające infekcje dróg moczowych dotyczą w przytłaczającej większości kobiet. Predyspozycje do rozwoju tego typu zakażeń wynikają przede wszystkim z budowy żeńskiego układu moczowego. Krótka cewka moczowa ułatwia patogenom (bakteriom, wirusom, grzybom) wstępowanie do wyższych pięter układu takich, jak pęcherz moczowy, a czasem nawet moczowody i nerki [1] [2] [3]. Dodatkowo ryzyko infekcji zwiększa nieprawidłowa higiena po defekacji. Wszystkie panie powinny pamiętać, że po każdej wizycie w toalecie należy podcierać się ku tyłowi – od cewki moczowej w stronę odbytu. Nigdy odwrotnie. Zwiększa to bowiem ryzyko transmisji patogennych bakterii bytujących w układzie pokarmowym w okolice ujścia cewki [5]. Najważniejszą rolę w rozwijaniu nawracającego zapalenia pęcherza moczowego pełni jednak aktywność seksualna [1] [2] [5].

Jak uniknąć nawrotów zakażenia układu moczowego?

Tak jak wspomniano wyżej, bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Poza poprawną higieną po defekacji, każda kobieta powinna pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej (o odpowiednim, lekko kwaśnym pH). Podobne zasady dotyczą higieny w trakcie okresu. Krew miesięczna jest bowiem idealną pożywką dla różnego rodzaju bakterii, dlatego zarówno podpaski, jak i tampony należy wymieniać odpowiednio często [3] [5].

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nawracającego zakażenia układu moczowego, poza codzienną higieną, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad w trakcie stosunków seksualnych. Po pierwsze największe ryzyko rozwinięcia infekcji układu moczowego niesie za sobą odbywanie stosunku pochwowego tuż po stosunku analnym. Partner na członku przenosi wtedy bardzo groźne, patogenne bakterie – w tym bakterie E.coli. Dodatkowo zaleca się, by po zbliżeniu kobieta jak najszybciej oddała mocz. Pomaga to w wypłukaniu z dróg moczowych bakterii, które zdążyły trafić do cewki moczowej [1] [2] [4] [5].

Szerzej o objawach i rozpoznaniu na urofuraginum.pl >>

 

[1] Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2015/2016 pod red. P. Gajewskiego, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2015

[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego – data dostępu: 15.05.2017

[3] Chung A et al., Bacterial cystitis in women, Aust Fam Physician. 2010;39(5): 295-8

[4] Sen A., Recurrent cystitis in non-pregnant women, BMJ Clin Evid. 2008:17; 2008

[5] Położnictwo i ginekologia pod red. G.H.Bręborowicza, wyd. PZWL, Warszawa 2016

Dodaj komentarz

Top

Czy można ustrzec się przed nawracającymi zakażeniami układu moczowego?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline