Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Słodziki naturalnego pochodzenia

Słodziki naturalnego pochodzenia

cukier

Biały cukier ma ostatnio złą prasę. Rozpoczynając od określeń, jakimi posługujemy się coraz częściej wobec tej krystalicznej substancji: „biała śmierć“, aż po mnogość artykułów prasowych, które mówią o szkodliwości białego cukru, jego negatywnym wpływie na funkcjonowanie mózgu oraz o tym, jak bardzo nadmierne spożywanie białego cukru może przyczyniać się do rozwijania otyłości. Na szczęście, istnieją zdrowe zamienniki cukru. Słodziki naturalnego pochodzenia. Poniżej przyjrzymy się, który słodzik naturalny wybrać.

Brązowy cukier

Po pierwsze, jeśli chcemy znaleźć dobry słodzik pochodzenia naturalnego, zapomnijmy o brązowym cukrze – mówi osoba na co dzień zajmująca się dystrybucją naturalnych słodzików w: sklep internetowy Słodkie Zdrowie. Nie jest to zamiennik białego cukru dlatego, że zawarta w nim sacharoza ma niemal tyle samo kalorii. Brązowe zabarwienie może być uzyskane jedynie z karmelu lub z melasy. Brązowy cukier trzcinowy czy buraczany jest tak samo niezdrowy jak cukier biały.

Słodziki syntetyczne

Słodziki syntetyczne natomiast zawierają substancje chemiczne, które nie sprzyjają utrzymywaniu zdrowia. Sacharyna, aspartam, a także acesuflam to substancje, których spożywanie może kończyć się bólami głowy, osłabieniem, a także rozwijaniem się licznych chorób ogólnoustrojowych. Nie brakuje badan, które dowodzą, że sztuczne słodziki mogą zwiększać ryzyko występowania depresji u spożywających.

Naturalne słodziki – miód

Naturalne słodziki to substancje niewytwarzane w laboratorium, niezawierające substancji pochodzących z fabryk. Pierwszym naturalnym słodzikiem jest oczywiście miód. Miody pochodzące z pasiek ekologicznych są nie tylko mniej słodkie niż biały cukier, ale też działają jak antybiotyki. Nie należy jednak słodzić herbaty, kawy i innych napojów miodem wtedy, gdy napoje są gorące. Miód traci większość swoich prozdrowotnych właściwości w temperaturze 60 stopni. Dlatego używanie go do pieczenia, gotowania nie spowoduje, że będziemy zdrowsi, jednak nadal jeśli to lepszy sposób słodzenia potraw niż cukier biały.

Melasa

Kolejny naturalny słodzik to melasa. Jest ona kaloryczna, bo połowa składu tej substancji składa się z sacharozy. Jednak warto używać melasy do słodzenia chociażby dlatego, że jest ona bogata w żelazo oraz w magnez.

Syropy

Syropy często traktowane są jako naturalne słodziki. Jest to częściowo prawda, bo syrop z agawy czy syrop klonowy są słodkie, a w dodatku produkuje się je z naturalnych składników. Niestety jednak, większość z nich ma w składzie duży udział glukozy oraz fruktozy. O ile jeszcze syrop klonowy ma w składzie witaminę B, a także minerały, to już syrop z agawy jest tylko i wyłącznie cukrem prostym.

Stewia

Jeśli zależy nam na substancji, która będzie skutecznie słodziła napoje i potrawy oraz na tym, aby był to słodzik jak najmniej kaloryczny, wybierzmy stewię. Stewia ma znacznie niższy indeks glikemiczny niż miód, syrop glukozowy oraz oczywiście niż cukier biały. Jeszcze mniej kaloryczne są alkohole cukrowe: ksylitol, erytrol i mannitol. Dodatkowo, część z nich wydalana jest z organizmu w niezmienionej formie.

*Więcej o słodzikach znajdziecie na stronie: https://slodkie-zdrowie.pl/pl

Dodaj komentarz

Top

Słodziki naturalnego pochodzenia

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline