Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Co powinieneś wiedzieć o usg jamy brzusznej?

Co powinieneś wiedzieć o usg jamy brzusznej?

usg

Badanie USG, określane inaczej jako obrazowanie ultrasonograficzne, pozwala na stworzenie obrazu obserwowanego narządu, który podlega ocenie lekarza przeprowadzającego badanie. Specjalistyczna aparatura, a dokładniej jej głowica, stykająca się ze skórą pacjenta, wysyła fale ultradźwiękowe do wnętrza jego ciała.

Fale odbijając się od tkanek i narządów tworzą swego rodzaju obraz danego organu, który jednocześnie widoczny jest na ekranie aparatu do USG. Obrazowanie ultrasonograficzne zazwyczaj jest badaniem nieinwazyjnym, przebiega bezboleśnie i dość sprawnie, jednak często wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony pacjenta. Podobnie jest w przypadku USG jamy brzusznej, które to zostało dogłębniej opisane w dalszej części artykułu.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz narządów układu moczowego przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na plecach. Tuż przed jego rozpoczęciem lekarz nanosi na skórę pacjenta obojętny, łatwy do usunięcia żel, pozwalający na lepsze przyleganie głowicy aparatury do jego ciała. Następnie oczom chorego i lekarza ukazuje się obraz badanego organu, umożliwiający stwierdzenie faktycznego stanu i kondycji danego narządu. Wizyta w gabinecie lekarskim trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Do badania USG jamy brzusznej pacjent musi się odpowiednio przygotować. Już na dwa dni przed obrazowaniem ultrasonograficznym należy zadbać o to, aby przyswajany pokarm był zdecydowanie lekko strawny. W ten sposób pacjent winien odżywiać się aż do ok. 6 godzin przed samym badaniem, kiedy to całkowicie musi wstrzymać się od jedzenia. Do picia winno się wybierać jedynie naturalną wodę niegazowaną. Oczywiście o szczegółach przygotowania pacjenta do badania, na wizycie poprzedzającej obrazowanie poinformuje lekarz.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania usg jamy brzusznej?

Głównymi wskazaniami do wykonania obrazowania ultrasonograficznego jamy brzusznej są wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe brzucha, podejrzenie występowania chorób wątroby, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej oraz narządów miednicy mniejszej. Lekarz może zlecić wykonanie USG również po otrzymaniu nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnychbądź w przypadku wystąpienia gorączki o niewyjaśnionej przyczynie. Podejrzenie przerzutów choroby nowotworowej to kolejny istotny czynnik, podobnie jak przebyte urazy brzucha, krwawienia, wyczuwalne zmiany podskórne, a także przedłużające się wymioty czy biegunka.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia badania usg jamy brzusznej?

Nie zanotowano zbyt wielu przeciwwskazań do wykonania USG jamy brzusznej. Oczywistymi wkluczeniami są obecność otwartych ran oraz infekcji, uszkodzenia kości czy oparzenia, znajdujące się w obszarze badania.

Kto przeprowadza badanie usg jamy brzusznej?

Zarówno za przeprowadzenie badania ultrasonografem, jak i za analizę otrzymanego obrazu oraz przygotowanie opisu badania odpowiedzialny jest wykwalifikowany lekarz specjalista.

Gdzie przeprowadza się badania usg jamy brzusznej?

Obrazowanie ultrasonograficzne jamy brzucha może zostać wykonane w klinikach, szpitalach, lecznicach i przychodniach, posiadających odpowiednią aparaturę do USG. Przykładem tego typu placówek medycznych, wykonujących badanie ultrasonografem jest prywatna przychodnia w Warszawie Macromedica, która dysponuje nowoczesnym sprzętem do badań USG.

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się również w ramach profilaktyki zdrowotnej, dlatego właśnie tak często lekarze pierwszego kontaktu zlecają swym pacjentom wizytę u radiologów, czego z kolei absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Źródło: Macromedica – Prywatna przychodnia

Dodaj komentarz

Top

Co powinieneś wiedzieć o usg jamy brzusznej?

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline