Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Podolog, czy kosmetyczka – do kogo się wybrać?

Podolog, czy kosmetyczka – do kogo się wybrać?

lekarz

Chcesz by Twoje stopy były piękne i zdrowe? Z różnych powodów nie chcesz zajmować się nimi sama? Zastanawiasz się do jakiego specjalisty się wybrać? Jedna koleżanka poleca kosmetyczkę, inna podologa, a Ty stoisz między młotem, a kowadłem zastanawiając się, co począć? Najważniejszą kwestią w tym temacie jest rozróżnienie pedicure wykonywanego przez kosmetyczkę od tego, który przeprowadzają podolodzy. Różnice są ogromne, choć w obu przypadkach chodzi o estetykę stóp.

Pedicure kosmetyczny, pedicure leczniczy – różnice

Pedicure kosmetyczny, czyli to z czym się spotykamy idąc do kosmetyczki to zestaw przyjemnych zabiegów obejmujących pielęgnację skóry stóp i paznokci. Przeprowadzenie pedicure kosmetycznego opiera się najczęściej na moczeniu stóp w roztworze wodnym wzbogaconym o olejek lub sól zmiękczającą. W wielu gabinetach kosmetycznych podczas takiej kąpieli przeprowadzany jest czasem też hydromasaż stóp. Kolejnym etapem pielęgnacji jest peeling, aby pozbyć się złuszczającego, starego naskórka. Niekiedy w skład takiego pedicure wchodzi również masaż stóp, który pobudza krążenie i działa na nie relaksująco. Na koniec wciera się w stopy dobrej jakości preparaty i w razie życzenia klientki maluje również paznokcie. By przeprowadzić tego typu pedicure leczniczy nie potrzebne są studia, czy skomplikowane kursy zakończone egzaminami. By osiągnąć poziom mistrzowski w tego typu kosmetyce na naukę wystarczy poświęcić weekend, no może tydzień. Pedicure kosmetyczny powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem z klientką i obejrzeniu stóp. Co niezwykle istotne, stopy, które mają zostać poddane zabiegowi kosmetycznemu nie powinny mieć żadnych zmian typu odciski, modzele, kurzajki, grzybica paznokci, pękające pięty, czy wrastające paznokcie. Jeżeli takowe zmiany występują, to najpierw powinny zostać wyleczone przez wykwalifikowanego podologa. Podolog jako specjalista od leczenia stóp wykonuje tzw. pedicure leczniczy. Polega on na doprowadzeniu stóp do zdrowia, usunięciu zmian na skórze, wyleczeniu grzybicy, czy wrastających paznokci. Na tym polega różnica między kosmetyczką, a podologiem – ta pierwsza przede wszystkim piłuje i maluje paznokcie, ten drugi je leczy – zarówno paznokcie i stopy.

Jeżeli chcesz uzyskać piękny wygląd stóp, poprzez ich wyleczenie wybierz się do podologa. Kosmetyczki popełniają istotne błędy w trakcie zabiegów, co wynika przede wszystkim z braku specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kursów. Oto cztery grzechy główne kosmetyczek:

  • Brak wywiadu z pacjentem przed rozpoczęciem pedicure.
  • Wycinanie bocznych fragmentów paznokci, co pogarsza stan płytki i może doprowadzić do wrastania paznokcia. Już kilka nieprawidłowych tego typu zabiegów może skończyć się bólem i wysiękiem ropnym z tkanek otaczających paznokieć.
  • Nieprawidłowe usuwanie modzeli i nagniotków, co skutkuje nawrotem odcisków. To efekt braku wiedzy na temat powstawania tego typu zmian i nieumiejętność ich różnicowania.
  • Brak wiedzy i umiejętności pielęgnacji tzw. „stopy cukrzycowej”. Diabetycy cierpią często na przesuszoną skórę, głównie pięt. W gabinetach kosmetycznych jako rozwiązanie stosuje się długie kąpiele stóp w ciepłej wodzie i usuwanie zrogowaceń żyletką. Stopa cukrzycowa cechuje się tym, że wszelkie rany trudno się goją, dlatego stosowanie takich praktyk na osobach z zespołem stopy cukrzycowej jest zwykłym narażeniem zdrowia pacjenta.

Jak powinien zostać przeprowadzony pedicure leczniczy?

Na pierwszej wizycie podolog powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem na temat stanu jego zdrowia, może mu również założyć kartę. Następnie by postawić precyzyjną diagnozę podolog dokładnie ogląda stopy jak i podudzia pacjenta. Pacjent zostaje poinformowany o celach terapii i jej przebiegu. Czasem w przypadku dużych zmian np. modzeli, konieczne jest rozłożenie zabiegu na 2-3 wizyty. Gabinety podologiczne wyposażone są w specjalistyczny, sterylny sprzęt (m.in. frezarki wysokoobrotowe) i narzędzia, jednorazowe materiały, certyfikowane preparaty odżywiające skórę, jak i środki odkażające. To wszystko w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta. W salonach kosmetycznych z tą sterylnością niestety różnie bywa i przypadki zarażenia się wirusem HPV czy wirusem HCV wcale nie są rzadkością.

Jakie schorzenia leczy podolog?

Podolog na co dzień radzi sobie z wszelkiego rodzaju odciskami, kurzajkami, skutecznie leczy grzybicę stóp i paznokci, jak i pękające pięty. Wrastający paznokieć dla takiego specjalisty też nie stanowi wyzwania – w końcu zajmuje się tym na okrągło. Jeżeli więc na Twoich stopach są zmiany, które szpecą i bolą powinnaś wybrać się najpierw na wizytę do podologa, wówczas będziesz mieć gwarancję, że zajmuje się Tobą wykwalifikowany w tym kierunku specjalista, a nie osoba z przypadku, która na edukację zawodową poświęciła łącznie kilkadziesiąt godzin. Podolodzy współpracują ściśle z innymi lekarzami jak choćby dermatologami, ortopedami, diabetologami, chirurgami naczyniowymi – taka kooperacja gwarantuje pacjentom doskonałą opiekę i specjalistyczną pomoc. W końcu stopy są elementem większej układanki jaką jest organizm – nie można ich traktować osobno. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje stopy trafią w dobre ręce, to zamiast do kosmetyczki wybierz się do dobrego podologa.

Dodaj komentarz

Top

Podolog, czy kosmetyczka – do kogo się wybrać?

Czas na przeczytanie: 4 min
0
Inline
Inline