O nawracającym zakażeniu układu moczowego mówimy, gdy wystąpią co najmniej dwie infekcje w obrębie tego układu w ciągu sześciu miesięcy lub co najmniej trzy w trakcie roku. Co ważne, nawroty zakażeń dotyczą nawet 1/3 kobiet cierpiących z powodu zapalenia pęcherza moczowego, dlatego warto dowiedzieć się, jak się przed nimi ustrzec.
Nawracające zakażenia układu moczowego – skąd się biorą?
Nawracające infekcje dróg moczowych dotyczą w przytłaczającej większości kobiet. Predyspozycje do rozwoju tego typu zakażeń wynikają przede wszystkim z budowy żeńskiego układu moczowego. Krótka cewka moczowa ułatwia patogenom (bakteriom, wirusom, grzybom) wstępowanie do wyższych pięter układu takich, jak pęcherz moczowy, a czasem nawet moczowody i nerki [1] [2] [3]. Dodatkowo ryzyko infekcji zwiększa nieprawidłowa higiena po defekacji. Wszystkie panie powinny pamiętać, że po każdej wizycie w toalecie należy podcierać się ku tyłowi – od cewki moczowej w stronę odbytu. Nigdy odwrotnie. Zwiększa to bowiem ryzyko transmisji patogennych bakterii bytujących w układzie pokarmowym w okolice ujścia cewki [5]. Najważniejszą rolę w rozwijaniu nawracającego zapalenia pęcherza moczowego pełni jednak aktywność seksualna [1] [2] [5].
Jak uniknąć nawrotów zakażenia układu moczowego?
Tak jak wspomniano wyżej, bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Poza poprawną higieną po defekacji, każda kobieta powinna pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej (o odpowiednim, lekko kwaśnym pH). Podobne zasady dotyczą higieny w trakcie okresu. Krew miesięczna jest bowiem idealną pożywką dla różnego rodzaju bakterii, dlatego zarówno podpaski, jak i tampony należy wymieniać odpowiednio często [3] [5].
W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia nawracającego zakażenia układu moczowego, poza codzienną higieną, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad w trakcie stosunków seksualnych. Po pierwsze największe ryzyko rozwinięcia infekcji układu moczowego niesie za sobą odbywanie stosunku pochwowego tuż po stosunku analnym. Partner na członku przenosi wtedy bardzo groźne, patogenne bakterie – w tym bakterie E.coli. Dodatkowo zaleca się, by po zbliżeniu kobieta jak najszybciej oddała mocz. Pomaga to w wypłukaniu z dróg moczowych bakterii, które zdążyły trafić do cewki moczowej [1] [2] [4] [5].
Szerzej o objawach i rozpoznaniu na urofuraginum.pl >>
[1] Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2015/2016 pod red. P. Gajewskiego, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2015
[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego – data dostępu: 15.05.2017
[3] Chung A et al., Bacterial cystitis in women, Aust Fam Physician. 2010;39(5): 295-8
[4] Sen A., Recurrent cystitis in non-pregnant women, BMJ Clin Evid. 2008:17; 2008
[5] Położnictwo i ginekologia pod red. G.H.Bręborowicza, wyd. PZWL, Warszawa 2016