Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Nie daj się przeziębieniom

Nie daj się przeziębieniom

alergia

„W marcu jak w garncu.” „Kwiecień-plecień co przeplata.” Stare powiedzenia okazują się być cały czas aktualne. Zima powoli nas opuszcza, wiosna jeszcze na dobre nie zawitała. Zmienna pogoda, słoneczne dni na przemian z deszczem i wiatrami – to powoduje, że często jesteśmy ubrani nieadekwatnie do warunków atmosferycznych. Raz przegrzejemy organizm, a następnego dnia zmarzniemy i zmokniemy, bo temperatura spadnie o kilka kresek dół… Dlatego końcówka zimy i początek wiosny to czas, w którym bardzo łatwo o przeziębienie. Jak sobie z nim radzić?

Bądź mądry przed chorobą

Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest w tym na pewno dużo prawdy, dlatego podczas kapryśnej i zmiennej pogody powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na sposób ubierania się. Zdarzy się, że poranki witają nas pięknym słońcem – więc porzucamy nagle zimową kurkę, zakładamy trampki a czapkę czy szalik rzucamy w kąt. A potem nagle warunki się zmieniają i wracając do domu jesteśmy przemarznięci. Najlepszym sposobem, żeby tego uniknąć, jest tak zwane ubieranie się „na cebulkę”. Wychodząc z domu weź ze sobą chustkę na szyję, czapkę (choćby cienką), a jeśli decydujesz się na lżejszą kurtkę – to załóż pod nią grubszy sweter, który w razie czego będzie można zdjąć. Nie możemy też popadać w drugą skrajność i przegrzewać organizmu puchowym paltem czy czapką przeznaczoną na mrozy. „Warstwy” w ubiorze idealnie się nadają, ponieważ możemy kontrolować ciepło naszego organizmu.

Gdyby jednak zdarzyło się nam zmarznąć – nie lekceważmy tego po przyjściu do domu. Profilaktyczne wymoczenie nóg w gorącej wodzie z solą, czy herbata z miodem jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a kto wie – może okaże się pomocna?

Leczymy kaszel

Zdarzają się jednak sytuacje, że mimo zachowania środków ostrożności przyplącze się do nas jakieś przeziębienie, albo od kogoś się zarazimy. Wtedy trzeba działać szybko i skutecznie od samego początku – nie należy lekceważyć żadnych objawów. Wysoka gorączka czy silny ból gardła to objawy, z którymi najczęściej udajemy się prosto do lekarza. Czasem jednak brak takich wyraźnych dolegliwości, a męczy nas jedynie lekki katar czy kaszel. O ile domowych sposobów na poradzenie sobie z katarem są dziesiątki, o tyle z kaszlem bywa już różnie. Co z tym zrobić?

Żeby skutecznie sobie pomóc, na samym początku musimy określić rodzaj męczącego nas kaszlu. Wyróżniamy dwa – suchy i mokry.

Kaszel suchy pojawia się zazwyczaj na początku infekcji i jest dość uciążliwy. Ma charakter napadowy i objawia się męczącymi, krótkimi odkaszlnięciami. Nie towarzyszy mu żadna wydzielina, daje natomiast uczucie podrażnienia głęboko w gardle (jakby tkwiło tam łaskoczące pióro). Zazwyczaj po 2-3 dniach zmienia się on w kaszel mokry, co jest oznaką rozwoju infekcji. Suchy kaszel leczymy zazwyczaj podany syrop na kaszel, hamujący odruch kaszlu i nawilżających błony śluzowe albo przyspieszający jego zmianę w kaszel mokry. Warto wspomnieć, że czasem suchy kaszel może być zwiastunem innych dolegliwości takich jak astma oskrzelowa, refluks żołądkowo-przełykowy, choroby płuc czy ciała obce znajdujące się w układzie oddechowym.

Kaszel mokry świadczy o zaawansowanej infekcji górnych dróg oddechowych. Nie ma on charakteru napadowego – kaszlnięcia odbywają się po kontrolą i na potrzebę chorego. Towarzyszy mu wydalanie wydzieliny, ponieważ jego rolą jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegających zanieczyszczeń. Dlatego, przy kaszlu mokrym, upłynnienie gęstego i lepkiego śluzu jest koniecznym warunkiem jego skutecznego usunięcia z dróg oddechowych. Proces ten można wspierać poprzez stosowanie leków wykrztuśnych, takich jak np. Mucosolvan.

Syrop na kaszel mokry Mucosolvan®  to lek dostępny bez recepty, który w swoim składzie zawiera ambroxoli hydrochloridum – czyli ambroksol. Ambroksol działa przez zwiększenie ilości i zmniejszeni lepkości śluzu, ponadto pobudza ruch rzęsek nabłonka oddechowego, co powoduje usuwanie zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych (źródło: Wikipedia). Stosowanie syropu może więc być pomocne w walce z uciążliwym kaszlem. Poniżej przedstawiamy zalecany sposób dawkowania:

* Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia – 2 x dziennie po 10 ml;
* Dzieci od 6 do 12 rooku życia – 2-3 razy dziennie po 5 ml;
* Dzieci od 2 do 6 roku życia – 3 razy dziennie po 2,5 ml;
* Dzieci od 1 do 2 roku życia – 2 razy dziennie po 2,5 ml.

Stosując Mucosolvan®  należy zachować ostrożność w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz owrzodzeniach jelit, gdyż zawarty w leku ambroksol powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego, przez co nasila objawy choroby wrzodowej. Nie poleca się również stosowania ambroksolu u astmatyków (źródło: Wikipedia). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej producenta: http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/zrozumiec_kaszel/kaszel_wydzielina.html.

Specjalista wie najlepiej

Ważne! Zanim samodzielnie wybierzemy jakikolwiek lek na przeziębienie czy syrop na kaszel, warto skonsultować się z lekarzem lub choćby farmaceutą – nawet gdy nasze dolegliwości nie są zbyt wielkie. Co więcej – koniecznie zapoznajmy się też z ulotką dołączoną do opakowania wybranego przez nas środka leczniczego. Pamiętajmy o tym, że nieprawidłowo zastosowany lub źle dawkowany preparat zamiast pomóc – może nam zaszkodzić.

One thought on “Nie daj się przeziębieniom

  1. Osobiście zaczęłam od płukania gardła trzy razy dziennie i podawania fosidalu na kaszel. Nie cierpię chorować i siedzieć w domu. Wolę dobrą dietę, probiotyki i sport.

Dodaj komentarz

Top

Nie daj się przeziębieniom

Czas na przeczytanie: 4 min
1
Inline
Inline