Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Ałun – właściwości i zastosowanie naturalnego minerału górskiego

Ałun – właściwości i zastosowanie naturalnego minerału górskiego

kobieta

Ałun to naturalna broń w walce z przykrym zapachem potu. Stosowany również do hamowania drobnych krwawień, ostatnimi czasy stał się niezwykle popularny. Poznaj właściwości i zastosowanie tego naturalnego minerału górskiego.

Dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy, bo tak brzmi pełna nazwa kryształu ałunu, to zupełnie naturalny minerał górski, występujący w strefie wietrzenia skał ilastych, magmowych i węgli. Ma działanie bakteriobójcze, skutecznie odkaża, łagodzi podrażnienia, hamuje krwawienie i zabija bakterie na powierzchni skóry, które są odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu potu, nie zatykając przy tym gruczołów.

Ałun – co to jest?

Ałun potasowy występuje w formie kryształu. Jest kruchy i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Swoją popularność zawdzięcza silnym właściwościom antyseptycznym i ściągającym. Jest bezzapachowy i bezbarwny, ma cierpki smak. Doskonale zmniejsza uczucie pieczenia i niweluje świąd po ukąszeniu owadów, jednocześnie odkażając te miejsca. Dzięki swym niezwykłym właściwościom nie podrażnia i nie powoduje alergii, z wyjątkiem osób, które uczulone są na glin. Najczęściej występuje w formie sztyftu lub w proszku.

Naturalny dezodorant

Ałun w sztyfcie najczęściej wykorzystywany jest do likwidowania nieprzyjemnego zapachu potu. Aplikuje się go wprost na oczyszczoną skórę. W tym celu należy go delikatnie zwilżyć wodą i delikatnie rozprowadzić po skórze. Po aplikacji ałunu na powierzchni skóry powstaje delikatna, bezwonna i bezbarwna powłoka, która uniemożliwia wytwarzanie się i rozwój bakterii powodujących nieprzyjemny zapach potu. Jednak należy pamiętać, że stosowanie ałunu nie zapobiega poceniu się. W dalszym ciągu organizm będzie wytwarzał pot, by pozbyć się niechcianych toksyn, ale będzie on pozbawiony charakterystycznego, ostrego zapachu.

Inne zastosowanie ałunu

Ałun to nie tylko alternatywa dla dezodorantów i antyperspirantów. Pocieranie skóry po goleniu zwilżonym ałunem, łagodzi podrażnienia i zapobiega wrastaniu włosków, a nawet hamuje drobne krwawienia, powstałe podczas golenia lub depilacji. Ten naturalny minerał górski działa łagodząco na skórę po opalaniu. Przyspiesza gojenie wyprysków, dlatego świetnie się sprawdza przy codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej oraz w leczeniu opryszczki. Ałun w proszku stosuje się również do oczyszczania wody czy garbowania skóry oraz produkcji ognioodpornych tkanin. Ałun wykazuje także działanie tamujące krwawienie dziąseł jako składnik proszku ajurwedyjskiego do zębów.

Wydajna i naturalna alternatywa dla kosmetyków z drogerii

Ałun ma mnóstwo właściwości, a przy tym jest bezpieczny dla zdrowia. Nie tylko zabezpieczy Cię przed przykrym zapachem potu, ale przede wszystkim pozwoli Twojej skórze oddychać. Jest tani i wydajny. Sztyft o wadze ok 100 g może wystarczyć nawet na 3 lata stosowania! Ałun nie przeterminuje się. Pamiętaj jedynie, by używać każdej jego krawędzi, gdyż szybko wysycha i może się kruszyć. Jeśli wciąż nie możesz się przekonać do właściwości ałunu, odwiedź portal medyczny Sanitera.pl. To nowoczesne forum medyczne, gdzie uzyskasz ciekawe porady zdrowotne i wymienisz się opiniami z innymi użytkownikami m. in. na temat ałunu i innych naturalnych kosmetyków, a także znajdziesz odpowiedzi na trapiące Cię pytania w wielu kategoriach, takich jak: leki i suplementy diety, uroda, stres, zdrowe odżywianie, uzależnienia czy alergia.

Dodaj komentarz

Top

Ałun – właściwości i zastosowanie naturalnego minerału górskiego

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline