Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Witamina D3 dla dorosłych – jak zapobiec jej niedoborom?

Witamina D3 dla dorosłych – jak zapobiec jej niedoborom?

witaminy

Każdy z nas z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnej ilości substancji odżywczych, w tym witamin oraz mikro- i makroelementów. Nasze ciało nie jest bowiem w stanie wyprodukować ich samodzielnie, dlatego zwykle dbamy o to, by przyjąć ich dostatecznie dużo z pożywieniem. Wyjątkiem jest witamina D3 – to jedyny związek tego typu, który wytwarzany jest przez nasz organizm – konkretnie przez skórę na skutek działanie promieni UVB. Ale czy to oznacza, że niemożliwym jest cierpienie na jej niedobory? Wręcz przeciwnie! Takie przypadki są dużo częstsze, niż się zdaje – na naszej szerokości geograficznej problemy takie ma znaczna większość populacji! Skutki takiego stanu rzeczy mogą być niezwykle poważne – często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze złe samopoczucie spowodowane jest właśnie zbyt małą ilością tej witaminy w organizmie. Dowiedz się więcej o witaminie D3 dla dorosłych – jej wpływie na nasze zdrowie, a także sposobach na uzupełnianie jej niedoborów!

Niedobór witaminy D – jakie mogą być konsekwencje?

Witamina D3 zazwyczaj kojarzy nam się z profilaktyką krzywicy u dzieci. Ale chociaż to również jedna z jej funkcji, z pewnością nie jest jedyna! W przypadku dorosłych witamina ta jest tak samo niezbędna! Jej niedobory mogą bowiem prowadzić do:

  • zmniejszenia odporności – dużo łatwiej wtedy o infekcje, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym,
  • osłabienia mięśni – czujemy się słabo, męczą nas proste czynności,
  • apatii i pogorszenia samopoczucia – ciągle odczuwasz znużenie? Zbadaj krew na obecność witaminy D3!,
  • osteoporozy – znacznie zwiększa ona ryzyko złamań kości, dlatego jest szczególnie dokuczliwa,
  • problemów z układem krążenie – początkowo to “tylko” zbyt wysokie ciśnienie – później – zawał lub udar,
  • cukrzyca – zarówno typu 1, na skutek autoagresywnej reakcji immunologicznej naszego organizmu lub typu 2, przez zaburzenia metaboliczne,
  • większego ryzyka bardzo poważnych chorób takich, jak nowotwory złośliwe czy stwardnienie rozsiane.

Witamina D3 dla dorosłych jest więc nieoceniona w utrzymaniu organizmu w dobrym zdrowiu. Tylko jak ją uzupełnić?

Witamina D – występowanie

Wiemy już, że nasz organizm sam powinien produkować witaminę D3, jednak z różnych względów często jest to niemożliwe. Dlatego warto rozejrzeć się za jej dodatkowym źródłem. Jedną z pierwszym rzeczy, jaka przychodzi nam do głowy, jest poszukanie jej w produktach spożywczych. Witaminę D3, czyli tzw. cholekalcyferol znajdziemy wyłącznie w produktach odzwierzęcych, w tym:

  • wątróbce,
  • rybach, zwłaszcza morskich, np. węgorzu, łososiu, tuńczyku i makreli,
  • jajach – głównie w żółtkach,
  • mleku i jego przetworach.

Niestety, ilość tego składnika zawartego w pożywieniu, będzie dla nas niewystarczająca. Ponadto nie są one odpowiednie np. dla osób na diecie wegańskiej. Można się również spotkać z informacją o zawartości witaminy D w niektórych grzybach – to prawda, jednak nie dość, że ilości te są naprawdę niewielkie, mowa tu o witaminie D2, tzw. ergokalcyferolu, który nie wykazuje pozytywnego wpływu na nasz organizm. Czy w takim razie mamy jeszcze inne opcje?

Suplementacja witaminy D – jak to robić?

Dobrym rozwiązanie w przypadku niedoborów będzie witamina D w tabletkach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, po którą sięgniemy. Najczęściej na rynku spotykane są tzw. suplementy diety, producentów których nie obowiązują takie obostrzenia, jak w przypadku leków – np. złożenie dokładnego raportu dotyczącego przebiegu badań klinicznych i skuteczności preparatu. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, lepszym sposobem na profilaktykę będzie lek OTC – bez recepty. Musimy też pamiętać o odpowiednim dawkowaniu witaminy D – odpowiednia dawka w celach zapobiegawczych dla osoby dorosłej to zwykle 1000 m.j. Często wystarczy zatem tylko jedna tabletka dziennie, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami – tak jest np. w przypadku preparatu Vigantoletten – witaminy D3 dla dorosłych. Produkt ten jest lekiem, który stosuje się nawet w przypadku kuracji wspomagającej przy osteoporozie – oczywiście po konsultacji z lekarzem! Zadbaj o siebie już teraz – wystarczy tak niewiele, by uniknąć wielu problemów w przyszłości!

Dodaj komentarz

Top

Witamina D3 dla dorosłych – jak zapobiec jej niedoborom?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline