Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Odżywianie > Odżywka białkowa – rodzaje oraz zalety spożywania

Odżywka białkowa – rodzaje oraz zalety spożywania

trening

W przeciągu kilku ostatnich lat nastała moda, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju suplementacje na rynku. Można je zakupić w specjalnych sklepach z suplementacją sportową lub w zwykłych sklepach sportowych, ale i także w supermarketach. Jedną z takich sumplementacji, którą dziś chcemy omówić, jest odżywka białkowa. Producenci coraz częściej zaskakują nas nowymi smakami tworzonych białek, aby trafić w przeróżne gusta kubków smakowych swoich klientów.

Co to jest Whey?

Na każdej puszce lub innym opakowaniu odżywki białkowej widzimy napis Whey. Co to jest Whey?  To inaczej białko serwatkowe, które powstaje z serwatki. Co to jest serwatka? Serwatka to produkt uboczny powstający przy produkcji sera. Gdy już oddzieliliśmy serwatkę od sera, nie posiada ona zbyt dużej zawartości białka. Wtedy producenci poddają serwatkę procesowi ultrafiltracji, czyli oddzielają białko od tłuszczu i laktozy, które zawierała serwatka. W ten sposób powstaje aktualnie najbardziej popularna forma białka wpc 80.  Oznacza to, że odżywka białkowa ma 80% białka na 100g proszku. Taki rodzaj białka zawiera również inne składniki jak pule aminokwasów egzogennych, czyli takich, które musimy dostarczyć spoza naszego ciała oraz spoza pożywienia.  Odżywka białkowa zawiera również BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione.

Inne odmiany białka

Białko serwatkowe dzieli się na trzy rodzaje. Jest to koncentrat, hydrolizat oraz izolat. Wszystkie te rodzaje białek różnią się procentową liczbą zawartości białka, węglowodanów, tłuszczy oraz sposobem ich wyprodukowania. Natomiast inne białko serwatkowe wytworzone z mleka nosi nazwę białka kazeinowego. Potocznie zwana kazeina, różni się od białka serwatkowego tym, że podnosi zdecydowanie niżej stężenie aminokwasów we krwi, ale jest zdecydowanie dłużej wchłaniane.

Po co spożywać odżywkę białkową?

Często po różne odmiany białka sięgają sportowcy, głównie Ci, którzy zmierzają się z ćwiczeniami siłowymi. Nie musisz być jednak zawodowym sportowcem, aby móc spożywać odżywkę białkową. Dużo osób ćwiczących na siłowni w celach poprawienia swojej sylwetki, głównie do budowy masy mięśniowej spożywają białko. Ćwicząc dosyć często, nasze na zapotrzebowanie na białko rośnie. BCAA, które zawiera białko, ma duży wpływ na zmniejszenie tempa rozpadu białek mięśni. Dobrze regeneruje oraz odbudowuje pozrywane włókna mięśniowe, dostarczając jednocześnie dużą pule aminokwasów podczas intensywnych treningów siłowych. Odżywkę białkową powinniśmy zakwalifikować przede wszystkim do produktów spożywczych. Jest świetnym sposobem, aby uzupełnić braki białka w naszej diecie.

Czy odżywka białkowa jest niezbędna?

Jeśli jesteś w stanie dostarczyć odpowiednią ilość białka organizmowi, to odżywka białkowa nie jest Ci do niczego potrzebna. Jak już wspomnieliśmy, zapotrzebowanie na białko rośnie wraz z dużą aktywnością na siłowni. Jeśli jesteś osobą, która często bywa na siłowni i wykonuje ćwiczenia siłowe, zdecydowanie zapewnienie odpowiedniej ilości białka jest istotne w twojej diecie.  Pamiętajmy, że nie jest to jednak wskazane. Nie musimy kupować białka serwatkowego, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej dla niego ilości. Nie zapominajmy o naturalnych produktach bogatych w białko takich jak na przykład kurczak, twaróg, ryby oraz jaja, które również uzupełniają nasze makroskładniki.

Chcesz wiedzieć więcej od odżywkach białkowych? Zajrzyj na stronę: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_ODZYWKI-BIALKOWE-151.html.

Dodaj komentarz

Top

Odżywka białkowa – rodzaje oraz zalety spożywania

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline