Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Problemy z dziąsłami lepiej rozwiązać zawczasu!

Problemy z dziąsłami lepiej rozwiązać zawczasu!

zęby

Zdrowie jamy ustnej to podstawa dla naszego dobrego samopoczucia. Bóle zębów i dziąseł są drażniące, irytują i promieniują na całą czaszkę. Dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z zębami lub dziąsłami, nie wahaj się i zadziałaj od razu!

Profilaktyka zdrowia jamy ustnej – niedopuszczanie do problemów z dziąsłami

Poza zachowaniem zdrowia zębów, niedoprowadzaniem do próchnicy i leczeniem chorych zębów, niezwykle ważna jest troska o dziąsła. Tkanki otaczające i utrzymujące zęby narażone są na liczne problemy. Przewlekłe zapalenie przyzębia, tzw. parodontoza, zagraża utratą zębów w przyszłości. Pierwszym objawem problemów są opuchnięte i krwawiące dziąsła – dlatego nie powinniśmy lekceważyć najdrobniejszych problemów, jakie zaczynają nam doskwierać w jamie ustnej.  Jak rozpoznać problemy z dziąsłami?

Spuchnięte dziąsła – objawy

Najczęściej dość łatwo samodzielnie można sprawdzić czy mamy problemy z dziąsłami. Pierwsze konkretne sygnały to krwawienie dziąseł podczas czyszczenia zębów oraz bolesność dziąseł podczas styczności ze szczoteczką. Obrzęk pojawia się, gdy nie podejmujemy leczenia dziąseł, ani nie zmieniamy nawyków higienicznych. Kolor przyzębia zmienia się z jasno różowego na ciemno czerwony. Wtedy stan zapalny dziąseł rozwija się i towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Przy ostrym stanie zapalnym może nawet wystąpić gorączka i ogólne osłabienie organizmu.

Przyczyny problemów z dziąsłami

Najczęściej przyczyny leżą w kwestii nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czyszczenie nie obejmuje nitkowania zębów, które spora część osób uznaje za zbędne lub nieistotne. A samo szczotkowanie bazuje na ruchach okrągłych, zamiast wymiatających. W ten sposób podrażniamy delikatne dziąsła i sprawiamy, że pojawiają się na nich rany. Technika szczotkowania ma naprawdę duże znaczenie dla kondycji dziąseł i zębów. Niestaranne i niedokładne mycie zębów to podstawowa przyczyna problemów z dziąsłami. Jeśli za rzadko będziemy myć zęby to na nieoczyszczonej powierzchni szkliwa osadzać się będą resztki pokarmowe, które są żerem dla bakterii, a te znów wytwarzają toksyny powodujące stany zapalne. Nieusunięta płytka nazębna po kilku dniach ulega mineralizacji i zamienia się w kamień nazębny, który usunąć można tylko podczas czyszczenia stomatologicznego.

Jak leczyć spuchnięte dziąsła?

Niestety nie ma uniwersalnego leku na wszystkie dolegliwości dziąseł. Powodzenie leczenia zależy przede wszystkim od samokontroli pacjenta i zmiany nawyków. Aby łagodzić stany zapalne przyzębia należy stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej, jak i odpowiednie, łagodne pasty, które zadbają o szkliwo i dziąsła. Płukanki z chlorheksydyną pomagają zwalczyć wszystkie bakterie Gram dodatnie i Gram ujemne, jak i drożdżaki i wirusy, które atakują osłabione dziąsła. Oprócz tego Pacjenci zmagający się z chorobami dziąseł powinni co najmniej raz na rok udać się do dentysty, by dokładnie oczyścić zęby z osadów i kamienia nazębnego.

Dodaj komentarz

Top

Problemy z dziąsłami lepiej rozwiązać zawczasu!

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline