Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Dziecko > Ratunku! Mamo, boli mnie ucho!

Ratunku! Mamo, boli mnie ucho!

dziecko

Ból ucha jest jedną z tych dolegliwości dziecięcych, które spędzają sen z powiek maluchom i ich rodzicom. Dzieje się tak dlatego, że zarówno mamie, jak i dziecku trudno jest określić miejsce pochodzenia bólu, które często jest niejednoznaczne i może sugerować ból gardła, bóle w czasie ząbkowania lub zwykły ból głowy.

Zapalenie i ból ucha pojawia się najczęściej jako powikłanie po przebytej infekcji bakteryjnej czy po zwykłym przeziębieniu. Dzieci są również podatne na tego typu dolegliwości w czasie ząbkowania.

Ból może także wystąpić jako skutek kąpieli w morzu czy w jeziorze – do ucha mogą bowiem dostać się bakterie z zewnątrz i nie jest ono w stanie samoczynnie się oczyścić. Rodzice powinni ponadto sprawdzić, czy w uchu nie utknęły fragmenty jakiejś zabawki lub inne ciało obce, bo to też może być przyczyną nieznośnego bólu.

Dlaczego u maluszka częściej występuje ból ucha?

W uchu znajduje się trąbka Eustachiusza, której zadaniem jest ochrona, oczyszczanie i wentylacja ucha środkowego. Niestety, u małych dzieci trąbka słuchowa nie jest jeszcze do końca rozwinięta. Jest krótka i położona prostopadle do gardła, co sprawia, że odpływ wydzielin z ucha jest znacznie utrudniony.

W czasie infekcji, którym towarzyszy katar i kaszel, dzieci nie są w stanie prawidłowo oczyszczać noska (przez poprawne wydmuchiwanie) ani wykaszleć zalegającej w gardle wydzieliny. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś przedostanie się do ucha i wywoła stan zapalny. Podobnie może się dziać, gdy jakieś ciało obce dostanie się do ucha lub wraz z brudną, np. morską, wodą w uchu pojawią się bakterie.

Nadmiar płynów, bakterii lub nawet ciało obce zwiększają ciśnienie w jamie bębenkowej. Pojawia się wówczas ból, a czasem obrzęk, rośnie temperatura ciała, a to świadczy o zapaleniu ucha. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jeśli ból ustąpi nagle, to mogło dojść nawet do pęknięcia błony bębenkowej, co wymaga natychmiastowej konsultacji laryngologicznej.

Jak rozpoznać bolące uszko?

Jeżeli maluch jest rozdrażniony, płacze i pojawia się wysoka gorączka (powyżej 39°), to prawdopodobnie doszło do rozwoju stanu zapalnego w uchu. W takich sytuacjach niemowlaki często pociągają małżowinę uszną, co ułatwia rodzicowi rozpoznanie problemu. Starsze dzieci mogą już sygnalizować, że mają „zatkane ucho”, że odczuwają pulsacyjny ból, któremu towarzyszy szum albo pogorszone słyszenie.

Łagodzenie bólu ucha i leczenie

Jeżeli rodzice podejrzewają zapalenie ucha u dziecka i gdy pojawiła się gorączka, trzeba podać mu lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. W takiej sytuacji najlepszy będzie środek zawierający paracetamol lub ibuprofen.

Bardzo dobrze sprawdza się Nurofen dla Dzieci o smaku truskawkowym w płynie. Środek ten jest łatwy w podawaniu. W każdym opakowaniu znajduje się dozownik w formie strzykawki. Przed podaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką, przede wszystkim z dopuszczalnymi, w zależności o wieku i wagi dziecka, dawkami preparatu.

Niemowlakom i małym dzieciom nie podajemy samodzielnie innych leków. Zapalenie ucha wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem pediatrą lub nawet laryngologiem. Jest wiele skutecznych preparatów, które można zastosować w tym przypadku. To zarówno kropelki do ucha, kropelki do nosa, a w poważniejszych przypadkach nawet antybiotyki. O tym wszystkim musi jednak zdecydować lekarz prowadzący, a nie rodzice.

Dodaj komentarz

Top

Ratunku! Mamo, boli mnie ucho!

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline