Polacy kochają drób, który jest nieodłącznym elementem codziennych posiłków. Każdy z nas zjada rocznie około 30 kg tego mięsa. Z uwagi na walory odżywcze, niską zawartość tłuszczu oraz bezpieczeństwo, może być ono stałym elementem diety nawet najbardziej wymagających – małych dzieci, kobiet w ciąży i osób chorych. Zobacz, co warto wiedzieć na temat drobiu.
Mięso bogate w witaminy
Mięso drobiowe jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych. Tusze z kurcząt, kaczek, gęsi i indyka zawierają witaminy z grupy B, A, D i PP. Co więcej, są bogate w żelazo, wapń, magnez i miedź.
Hormony w drobiu to mit
Stosowanie hormonów w hodowli ptactwa w Polsce jest zakazane. Zwierzęta osiągają wysoką wagę dzięki temu, że pochodzą ze starannie wyselekcjonowanych odmian i są karmione odpowiednio zbilansowanymi paszami. Co więcej, stosowanie terapii hormonalnych jest nieopłacalne dla producentów.
Cenne źródło białka
Drób to chude mięso bogate w białko, które buduje wszystkie komórki w naszym organizmie. Ma wiele wartości odżywczych i jest lekkostrawny, przez co warto włączyć go do codziennej diety.
Kurczaki hodowlane nie żyją w ciasnych klatkach
Wbrew obiegowej opinii w Polsce obowiązuje zakaz chowu klatkowego. Ptaki muszą być zapewnione odpowiednie warunki, m.in. nie mogą być narażone na zranienia, muszą mieć określoną ilość miejsca i wielogodzinny dostęp do światła.
Polskie gęsi są cenione na całym świecie
Gęsi są obecne polskich stołach od XIII w. Obecnie ptaki hodowane w naszym kraju są bardzo cenione z uwagi na wysoką jakość mięsa i pierza. Tuszki i pióra eksportowane są do Europy Zachodniej oraz Azji, gdzie cieszą się bardzo dużą popularnością.
Zwierzęta nie są pędzone antybiotykami
Polskie ptaki nie są powszechnie poddawane antybiotykoterapii. Środki farmakologiczne stosowane są bardzo rzadko i tylko pod czujnym okiem lekarza weterynarii, który przepisuje je jedynie w przypadku chorób.
Produkcja drobiu jest starannie monitorowana
Inspektorat weterynarii trzyma pieczę nad całym procesem produkcji drobiu. Kurczęta pochodzą ze sprawdzonych hodowli, zwierzęta trzymane są w odpowiednich warunkach, a tusze zawsze zostają przebadane pod kątem bezpieczeństwa.
Kurczaki żywione paszą z GMO są bezpieczne dla zdrowia
Badania udowodniły, że pasza ze składnikami modyfikowanymi genetycznie w żaden sposób nie wpływa na jakość mięsa oraz nie zmiana DNA. Przez to spożywanie mięsa od takich kurczaków z hodowli z wykorzystaniem GMO jest w pełni bezpieczne.
Najlepiej wybierać produkty w opakowaniach
Większość Polaków kupuje drób w lokalnych sklepach. Okazuje się jednak, że bezpieczniej jest się zdecydować na pakowaną żywność. Wszystko dlatego, że białe mięso jest bardzo wrażliwe i wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Na opakowaniu znajduje się wiele informacji, które świadczą o świeżości i wysokiej jakości produktu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat drobiu? Wejdź na dobrydrob.pl – portal, na którym eksperci opowiadają o hodowli, sprzedaży i przyrządzaniu mięsa.