Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Powiększone węzły chłonne szyi czyli limfadenopatia – przyczyny, objawy, leczenie

Powiększone węzły chłonne szyi czyli limfadenopatia – przyczyny, objawy, leczenie

węzły chłonne

Powiększanie się węzłów chłonnych najczęściej zdarza się u osób młodych przed 12 rokiem życia. Wszystko dlatego, że do tego czasu układ limfatyczny dziecka dopiero się rozwija a węzły chłonne bardzo szybko reagują nawet na drobne zmiany bakteryjne i wirusowe w organizmie. Jednak nie każde powiększenie się węzłów chłonnych znika samoistnie i zwłaszcza w przypadku osób młodszych warto szybko reagować, aby nie doszło do komplikacji.

Co oznaczają powiększone węzły chłonne szyi

Węzły chłonne znajdują się w wielu różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej to te szyjne reagują najbardziej. Ich reakcja spowodowana jest ich funkcją. Węzły chłonne mają za zadanie filtrować limfę z całego organizmu i kontrolować jej stan, jeżeli z jakichś powodów w organizmie zalęgną się bakterie, wirusy czy pasożyty to węzły chłonne „wysyłają” odpowiednie komórki do walki z nimi jako reakcja obronna organizmu. W ten sposób organizm dowiaduje się, że choruje.

Przyczyny powiększenia się węzłów chłonnych szyi

Chociaż organizm wysyła odpowiednie komórki do walki z drobnoustrojami i jesteśmy w stanie stwierdzić po badaniach krwi czy są to wirusy, bakterie czy może pasożyty, jednak nigdy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, który gatunek czy rodzaj, w tym celu przeprowadzanych jest szereg badań, aby znaleźć przyczynę powiększenia się węzłów chłonnych, a może być nią jedna lub wiele z poniższych dolegliwości.

Zakażenia

Zakażenia czyli inaczej infekcje powodujące powiększenie się węzłów chłonnych szyi związane są z namnożeniem się bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów, które zaczynają zalegać w węzłach chłonnych i mogą to być:

  • pasożyty, wtedy mowa na przykład o toksoplazmozie lub leiszmaniozie
  • grzyby
  • chlamydia, co oznacza ziarniaka wenerycznego
  • bakterie, mogą to być paciorkowce, różnego rodzaju gronkowce, prątki gruźlicy, maczugowiec błonicy, których obecność wskazuje na rozwój danej choroby
  • wirusy
  • riketsje świadczące o durze

Choroby nowotworowe

Węzły chłonne są w stanie również wychwycić nietypowe zmiany jak zmiany nowotworowe, czyli błędne namnażanie się komórek jednego rodzaju. Zwłaszcza jeżeli mowa o przerzutach to węzły chłonne szyi mogą się z tego powodu powiększyć. Oprócz zmian przerzutowych można również zauważyć powiększenie węzłów przy zmianach pierwotnych, to znaczy przy białaczce limfoblastycznej, innych odmianach białaczki, chłoniakach nieziarnistych czy szpiczaka mnogiego.

Schorzenia endokrynologiczne

Takie schorzenia jak niedoczynność tarczycy, jej nadczynność lub zapalenie tarczycy również może objawiać się powiększeniem węzłów chłonnych szyi.

Alergie i reakcje immunologiczne

Alergie, reakcje immunologiczne i autoimmunologiczne to sytuacje, w których bardzo często widzimy powiększenie się węzłów chłonnych szyi jednak dosyć szybko zmniejszają się one samoistnie gdy czynnik alergizujący zostanie usunięty z otoczenia osoby uczulonej.

Niebezpieczne objawy powiększenia się węzłów chłonnych szyi

Aby objawy były niepokojące, powinny spełniać kilka warunków. O dziwo nie jest to czas przez jaki utrzymuje się powiększenie ale konsystencja węzłów – jeżeli są wyraźnie wyczuwalne, miękkie lub twarde oba rodzaje są niepokojącym objawem. Nieruchliwość – jeżeli nie da się przesunąć węzłów chłonnych pod skórą może to świadczyć o zmianach nowotworowych. Ostatnim objawem jest bolesność podczas badania palpacyjnego czy też bolesność pod dotykiem.

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych szyi

Jeżeli węzły chłonne się powiększyły należy jak najszybciej udać się do lekarza, zostanie zalecona terapia od 2 do 4 tygodni, jeżeli po tym czasie węzły się nie zmniejszą będzie konieczne wykonanie szeregu badań aby sprawdzić przyczynę ich powiększenia. Warto zaznaczyć, że jedynie przyczyny bakteryjne da się leczyć antybiotykami, reszta wymaga specjalistycznego leczenia w szpitalu.

 

Artykuł napisany przy współpracy z portalem Twojmedyk.pl

Dodaj komentarz

Top

Powiększone węzły chłonne szyi czyli limfadenopatia – przyczyny, objawy, leczenie

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline