Nawykowe obgryzanie paznokci określa się mianem onychofagii. Nałóg ten obejmuje wszystkie palce u obu dłoni. Zachowanie tego typu najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, jednak z wiekiem problem ten nie zawsze znika. Szacuje się, że na nałóg dotyczący obsesyjnego obgryzania paznokci dotyka ok. 15% dorosłych.
Czym może to być spowodowane?
W pełni zrozumiałe przyczyny zachowania tego typu nie są do końca znane. Zazwyczaj nałogowe obgryzanie paznokci jest silnie powiązane z niewłaściwym kontrolowaniem emocji lub problemami neurologicznymi, a także przewlekłym stresem. W skrajnych przypadkach problem ten może mieć podłoże związane z zaburzeniami osobowości lub zażywaniem narkotyków, a także być uwarunkowany genetycznie. Wśród osób badanych pod tym kątem, najczęściej wśród przyczyn bezpośrednich wymieniany jest stres, nuda oraz głód. Niektórzy lekarze uważają, że podłożem tego zachowania są problemy związane z dorastaniem, dotyczące np, kompleksów, nadpobudliwości, lękliwości oraz niskiej samooceny czy też szczególnej nadwrażliwości emocjonalnej.
Czy obgryzanie paznokci to zaburzenie psychiczne?
Zaburzenie związane z nałogowym obgryzaniem paznokci może przybierać formę łagodną lub ostrą. W obu przypadkach onychofagia nie jest korzystna dla zdrowia. Jednak w łagodnej odmianie obgryzanie jest dużo bardziej sporadyczne, przez co występuje zazwyczaj w momencie wyjątkowo silnego wzburzenia emocjonalnego, np. stresującej sytuacji. Onychofagia może być jednak bardziej niebezpieczna, kiedy kaleczenie palców staje się sposobem na odreagowanie różnych sytuacji oraz ukojenie nerwów. Kiedy forma autoagresji zaczyna przynosić takie efekty, stopniowo może przerodzić się w wyjątkowo niebezpieczny oraz wyniszczający psychicznie nałóg. W takich wypadkach niezbędna będzie psychoterapia.
Do czego może prowadzić nawykowe obgryzanie paznokci?
Bardzo często osoby cierpiące na onychofagię nie zdają sobie sprawy, jak dużo bakterii znajduje się pod paznokciami. Ze względu na gromadzenie się ich w znacznych ilościach, nałogowe obgryzanie paznokci może prowadzić do wielu chorób zakaźnych oraz infekcji wirusowych, grzybiczych oraz bakteryjnych. Osoba doświadczająca onychofagii może zarazić się tasiemcem, owsikami lub glistą ludzką, a nawet złapać zapalanie wątroby. Obgryzanie paznokci sprawia także, że wyglądają one bardzo nieestetycznie. Jeżeli problem rozwija się już od lat najmłodszych, może również doprowadzić do zniekształcenia szczęk.
Czy onychofagia wymaga pomocy specjalistycznej?
Kiedy nałogowe obgryzanie paznokci zaczyna wyjątkowo uprzykrzać życie, dominować nad nim oraz wypełniać znaczną część wolnego czasu, problem zaczyna być naprawdę poważny. Wówczas osobie cierpiącej na tego typu zaburzenie pomóc może psycholog, a w zależności od podłoża problemu również psychiatra. Lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem i wystawia diagnozę oraz określa sposób leczenia. Istnieje wiele sposobów na pokonanie nałogu związanego z obgryzaniem paznokci. Popularną formą kuracji jest leczenie farmakologiczne. Polega ona na stosowaniu antydepresantów lub leków psychotropowych w stosunkowo niedużych dawkach.