Nie ulega wątpliwości, że alergia jest chorobą naszych czasów. Chorują małe dzieci, osoby starsze, nastolatki. Nic więc dziwnego, że czasem przestajemy być czujni, gdy wokół wszyscy narzekają na uczulenia. Dziecko sąsiada zmaga się z wysypką, kolega ma katar, a brat robi się czerwony już na samą myśl o zjedzeniu orzeszków. Na co jednak zwracać szczególną uwagę, gdy mamy w domu małego alergika? Jak walczyć, jeśli maluch zmaga się z alergią na kurz lub alergią pokarmową?
Alergia na kurz – przede wszystkim czystość
Oczywistym jest fakt, że miejsce, w którym przebywa alergik powinno być czyste – alergia na kurz jest jedną z najczęstszych, dlatego właśnie tak ważne jest otoczenie dziecka. Szczególnie ważna jest kwestia zabawek, które są istnym magazynem kurzu i roztoczy. Na pewno ograniczenie ilości pluszaków byłoby pomocne, jednak trzeba pamiętać, że dziecku może się to nie spodobać.
Należy więc uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czeka nas sporo prania. Dobrym sposobem jest również chowanie zabawek do zamrażarki, np. na noc, aby pozbyć groźnych dla naszego maleństwa roztoczy. Innym pomysłem jest po prostu kupowanie zabawek z tworzyw, które są przyjazne alergikom. I chociaż nic nie zastąpi miękkiego pluszaka do spania, istnieją rozwiązania, które nieco ułatwią rodzicom wybór.
Jeśli macie w swoim umyśle wizję smutnej zabawy drewnianymi klockami przez wasze dziecko, nie tędy droga. Istnieją już na rynku firmy, które szyją antyalergiczne lalki i maskotki – trzeba jedynie dobrze poszukać. Jeśli chodzi natomiast o pranie takich zabawek, podstawową jest tutaj hipoalergiczny proszek (np Lovela).
Zasada ta dotyczy nie tylko zabawek, ale i ubranek. Proszki dla niemowląt są przystosowane nie tylko do delikatnej skóry bez w pełni wykształconych mechanizmów obronnych, ale także będą idealne, gdy maluszek cierpi np. na atopowe zapalenie skóry. Ważne jest również to, aby zadbać o swoje ubrania. Maluch w pierwszych miesiącach swojego życia ma częsty kontakt z ubraniami dorosłych – w końcu przytulamy go, nosimy, usypiamy, karmimy. Pranie tylko ubranek dla noworodka w delikatnych środkach nie wystarczy – rodzice muszą również pamiętać o swojej garderobie.
Alergia pokarmowa – ważna jest organizacja
Proszek do prania dla alergików to jedno, ale zostają jeszcze inne rodzaje alergii. Innym, bardzo popularnym problemem wśród dzieci, jest alergia pokarmowa. Może ona mieć różne, czasami kompletnie niespecyficzne objawy. Ważne jednak, aby po postawionej diagnozie, szybko wdrożyć działania. Wy, rodzice przecież dobrze wiecie, który składnik może zaszkodzić maluchowi, jednak pod opieką babci, cioci, opiekunki może zdarzyć się wpadka. Najlepiej więc zrobić tabelkę z rozpiską alergenów, które szkodzą waszemu dziecku i zawiesić ją w widocznym miejscu. Jeśli dany składnik jest dość enigmatyczny, dajcie również przykład występowania go w produktach.
Jeżeli natomiast sami mamy z tym problem, na rynku dostępne są aplikacje mobilne, które pozwalają okiełznać alergię i rozpoznać podejrzane składniki (skanując kod kreskowy produktu, lub wpisując jego nazwę, otrzymamy informacje o alergenach). Takie narzędzia dostępne są również dla tych, którzy borykają się z uczuleniem na pyłki roślin. W aplikacji znajdziemy pory, kiedy dana roślina rozpoczyna pylenie – wtedy należy uważać. Gdy mamy przy sobie taką pomoc, na pewno dużo łatwiej jest przygotować malucha na walkę z tą przypadłością. I chociaż rodzajów alergii jest wiele, na te najpopularniejsze mamy swoje sposoby.