Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zastosowanie ultrasonografii w nowoczesnej medycynie

Zastosowanie ultrasonografii w nowoczesnej medycynie

usg

Ultrasonografia, czyli popularne badania USG, to obecnie jedna z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych metod poznawania budowy ludzkiego ciała. Wykorzystywana do diagnozowania schorzeń narządów wewnętrznych, układu krwionośnego oraz kostnego, wykorzystuje ultradźwięki i ich echo do tworzenia obrazów wnętrza ciała pacjenta.

Ultrasonografia, czyli popularne badania USG, to obecnie jedna z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych metod poznawania budowy ludzkiego ciała. Wykorzystywana do diagnozowania schorzeń narządów wewnętrznych, układu krwionośnego oraz kostnego, wykorzystuje ultradźwięki i ich echo do tworzenia obrazów wnętrza ciała pacjenta.

Na czym polega ultrasonografia?

Ultrasonografia wykorzystuje zjawisko ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych o częstotliwości tak wysokiej, że nie są możliwe do zarejestrowania przez ucho człowieka. Wartością graniczną jest zakres 20 kHZ, powyżej którego ucho ludzkie nie jest w stanie uchwycić wydawanych dźwięków. Za górną granicę zakresu ultradźwięków uważa się 1 GHz, powyżej tej częstotliwości mamy już do czynienia z tzw. hiperdźwiękami. Ultrasonografia wykorzystuje ultradźwięki do medycznego obrazowania stanu narządów wewnętrznych oraz tkanek ludzkiego ciała, najczęściej wykorzystując fale o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Fale rozchodzą się w ludzkim ciele podlegają różnym naturalnym zjawiskom, takim jak odbicie i zwracanie. Na podstawie fali odbitej od na granicy dwóch ośrodków o zróżnicowanej odporności akustycznej pozwala ultrasonograf przygotowuje obraz wewnętrzny wybranych narządów lub całych obszarów ciała pacjenta. Dzięki badaniu możliwe jest określenie, czy u gdzie występują zmiany chorobowe takie jak guzy i narośle, a także w którym miejscach procesy życiowe nie przebiegają prawidłowo, np. w których tętnicach krew nie krąży zgodnie z naturalnym rytmem.

Gdzie  wykonać ultrasonografię narządów wewnętrznych?

Badanie ultrasonograficzne można wykonać obecnie w wielu gabinetach i przychodniach w Warszawie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość sprzętu, na którym badanie będzie wykonana: tylko nowy i regularnie konserwowany aparat ultrasonograficzny gwarantuje, że wynik badania nie będzie zaburzony i nie wpłyną na niego usterki technologiczne sprzętu. Drugim niezmiernie ważnym czynnikiem jest doświadczenie i zakres kompetencji lekarza prowadzącego badanie. Mimo iż ultrasonografia nalży do badań popularnych i często wykonywanych, to jej prawidłowe przeprowadzenie wymaga odpowiedniej wiedzy i wprawy. Zdarza się, że w trudnych przypadkach, kiedy narządy wewnętrzne są pokryte grubszą niż zazwyczaj warstwą tłuszczu lub są nietypowo ułożone, lekarz musi wykazać się wiedzą i kreatywnością, aby uzyskać wiarygodny i kompletny obraz. Warto zaufać przede wszystkim lekarzom z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem, takim jak specjaliści od ultrasonografii w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie.

Jak przebiega badanie?

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Podczas badania lekarz smaruje skórę specjalnym żelem, który łagodzi dyskomfort oraz ułatwia przewodzenie ultradźwięków w organizmie. Lekarz przesuwa głowicę ultrasonografu pod różnymi kątami nachylenia, tak aby uzyskać jak najbardziej kompletny obraz narządów wewnętrznych, kości, tkanek lub określonych obszarów, takich jak jama brzuszna. Badanie ultrasonograficzne nie trwa z reguły dłużej niż pół godziny, zazwyczaj zamyka się w kilkunastu minutach.

Podczas wykonywania ultrasonografii znaczenie ma nie tylko jakość sprzętu oraz medyczne kompetencje lekarza. Duże znaczenie ma także odpowiednie podejście do pacjenta, dla którego badanie jest sytuacją stresową i często wiąże się z dość dużym dyskomfortem. W Warszawie funkcjonuje wiele przychodni, w których lekarze posiadają odpowiednie przygotowanie psychologiczne i potrafią zadbać także o dobre samopoczucie pacjenta.

Dodaj komentarz

Anti-spam: complete the task


Top

Zastosowanie ultrasonografii w nowoczesnej medycynie

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline