Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Zbliżają się słoneczne dni. Dowiedz się, jak zapobiegać przebarwieniom skóry

Zbliżają się słoneczne dni. Dowiedz się, jak zapobiegać przebarwieniom skóry

światło

Okazuje się, że nie tylko wiek, ale też szereg innych czynników zewnętrznych i endogennych sprawia, że na skórze pojawiają się przebarwienia. Problem dotyka coraz częściej ludzi młodych. Niewątpliwe znaczenie dla rozwoju przebarwień skóry ma ekspozycja na światło słoneczne, której nie da się całkowicie wyeliminować. Co zatem można zrobić, aby ustrzec się przez pojawieniem się przebarwień skóry?

U kogo pojawiają się przebarwienia skóry?

Problem powstawania ciemniejszych, różnej wielkości, kształtu i barwy plam na skórze, dotyczy obu płci, przy czym częściej z takimi zaburzeniami zwracają się do dermatologa kobiety. Zwykle lokalizacja zmian odpowiada odsłoniętym częściom ciała, narażonym na promieniowanie UVA/UVB. Są to: twarz, dekolt, dłonie i przedramiona. Co ciekawe, plamy najsilniej widoczne są wiosną, kiedy na skórze nie ma jeszcze opalenizny, a występuje zwiększona ekspozycja na słońce po zimie. Częstotliwość powstawania przebarwień skóry rośnie wraz z wiekiem.

Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się ciemniejszych plam na skórze?

Aby skutecznie poradzić sobie z problemem przebarwień na skórze, trzeba najpierw wiedzieć, co sprzyja ich powstawaniu. Najczęściej mamy do czynienia z: piegami (występującymi od wczesnego dzieciństwa), melasmą (pojawiającą się często w czasie ciąży jako efekt zaburzeń hormonalnych, stosowania leków hormonalnych, a także innych leków i substancji, tzw. fotouczulających), wreszcie z tym, co nazywamy plamami związanymi z wiekiem, czyli najczęściej plamami soczewicowatymi. Warto wiedzieć, że ciemniejsze plamy na skórze mogą pojawić się także w miejscach urazów, po oparzeniach słonecznych, wysypkach, czy wreszcie jako efekt uczulenia. To, co jest wspólne dla przebarwień skóry, to fakt, że powstają lub stają się ciemniejsze i wyraźniejsze pod wpływem działania promieni słonecznych, a także lamp w solarium.

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry? Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym

Podstawowe zalecenie w przeciwdziałaniu powstawaniu przebarwień skóry to unikanie promieni słonecznych. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie jest to zadanie łatwe, przede wszystkim dlatego, że twarz, dekolt i dłonie niemal zawsze pozostają nieosłonięte, zwłaszcza w ciepłe dni. Jeśli kiedykolwiek borykaliśmy się z problemem przebarwień skóry, warto pamiętać o całorocznym stosowaniu kremów o wysokim stopniu ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Unikanie substancji fotouczulających

Drugie, ważne zalecenie, to unikanie ekspozycji na słońce, jeśli zażywamy leki z następujących grup: niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz steroidy, hormonalna terapia zastępcza stosowana w czasie menopauzy, ale też hormonalne środki antykoncepcyjne, antybiotyki z grupy sulfonamidów i tetracyklin, przeciwgrzybiczy flukonazol, leki psychotropowe, zwłaszcza amitryptylina i pernazyna, niektóre leki przeciwcukrzycowe, niektóre leki kardiologiczne: beta-blokery, amiodaron, fibraty (stosowane w walce z wysokim cholesterolem), czy leki moczopędne, np. furosemid.

Warto wiedzieć także, że niektóre maści dermatologiczne, szczególnie te stosowane w terapii trądziku, ale także zawierające witaminę A, mogą nasilać powstawanie przebarwień skóry w kontakcie z promieniami słonecznymi.

Nie tylko leki, ale też niektóre zioła: dziurawiec, rumianek, arcydzięgiel, uważane są za substancje fotouczulające i nie należy ich stosować, jeśli mamy problemy z powstawaniem przebarwień skórnych.

Leczenie chorób sprzyjających powstawaniu przebarwień

Szczególnie u ludzi młodych tendencja do powstawania przebarwień jest efektem niektórych chorób. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku nadczynności bądź niedoczynności tarczycy, chorób wątroby, zaburzeń miesiączkowania, niedoczynności nadnerczy.

Walkę z problemem przebarwień skórnych warto rozpocząć od leczenia chorób im sprzyjających.

Co robić, jeśli przebarwienia na skórze już się pojawiły?

Na szczęście współczesna medycyna dysponuje terapiami, które mogą skutecznie pomóc osobom borykającym się z problemem przebarwień skóry. Ważne jest, aby wizyta w gabinecie medycyny estetycznej rozpoczęła się od konsultacji z lekarzem, który rozpozna przyczynę problemu i dobierze odpowiednią terapię. Poza leczeniem schorzeń sprzyjających powstawaniu przebarwień skóry, w walce z tą dolegliwością stosuje się: dobór właściwych kosmetyków, peelingi, odpowiednio dobrane terapie światłem LED, zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, terapie mikronakłuwania skóry, zabiegi z użyciem lasera. Jeśli nie możemy poradzić sobie z problemem przebarwień skóry, zawsze warto poprosić o radę specjalistę w tym zakresie, który pomoże wybrać odpowiednią dla nas terapię i wyjaśni wszystkie jej szczegóły.

Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się gładką, zdrową skórą, warto świadomie o nią dbać i chronić przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

 

Dodaj komentarz

Top

Zbliżają się słoneczne dni. Dowiedz się, jak zapobiegać przebarwieniom skóry

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline