Cukrzyca została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z chorób cywilizacyjnych i dotyka już niemal 422 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce prawie 3 miliony cierpią na to schorzenie, każdego dnia walcząc o swoje zdrowie i sprawność. Co robić, kiedy poznamy już diagnozę? Jak walczyć o normalne, codzienne życie z chorobą i uniknąć bardzo poważnych konsekwencji, które mogą w efekcie doprowadzić nawet do śmierci?
Zaburzenia wytwarzania insuliny, który zajmuje się regulacją poziomu cukru w naszej krwi mogą mieć różne objawy, zwłaszcza jeżeli mówimy o najpopularniejszej cukrzycy typu 2. Przede wszystkim pojawia się duże pragnienie, nagłe chudnięcie lub zbyt częste oddawanie moczu. Pojawia się senność oraz osłabienie, które nie ma swojego racjonalnego źródła. Mogą się również pojawić problemy skórne: swędzenie, suchość lub zapalenie. Kiedy nasze wątpliwości zostaną rozwiane diagnozą: cukrzyca typu 2, nie powinniśmy się poddawać, ponieważ przy odpowiednim podejściu możemy oswoić chorobę i cieszyć się bardzo dobrym samopoczuciem.
Zmień tryb życia i znów zacznij się nim cieszyć!
Ten typ cukrzycy bardzo często wiąże się z nadwagą lub otyłością, a zmiana trybu życia jest pierwszym krokiem do normalnego funkcjonowania. Wprowadzenie półgodzinnej aktywności, pięć dni w tygodniu, będzie doskonale wpływać na obniżenie stężenia glukozy we krwi, dodatkowo obniżając naszą wagę. Same ćwiczenia jednak nie wystarczą, przede wszystkim należy również zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, raz na zawsze zapominając o pustych kaloriach. Ci diabetycy, którzy diametralnie zmienili swoje przyzwyczajenia; ćwiczą oraz zdrowo się odżywiają, nie tylko mogą zminimalizować ilość przyjmowanych leków, ale również zapomnieć o poważnych konsekwencjach czy powikłaniach.
Nie mówiąc już o tym, że ich życie nie będzie się mocno różniło od codziennego zdrowia osób zdrowych. Warto pamiętać również o tym, że mimo tego, że zmiana trybu życia to wiele wyrzeczeń, to zapobiegnie ono przyjmowaniu leków związanych z nadwagą (leki na ciśnienie, zapobiegające chorobie wieńcowej itp.), a tym samym nie będziemy obciążać dodatkowo wątroby. Zminimalizujemy również ewentualność wystąpienia zawału.