Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Mało znana i wciąż mało popularna witamina K2

Mało znana i wciąż mało popularna witamina K2

witaminy

Od niedawna wiadomo, że witamina K występuje w dwóch formach, które różnią się od siebie funkcjami spełnianymi w organizmie, zapotrzebowaniem oraz możliwością jej dostarczenia. Jakie zatem pełnią funkcje i jakie są ich właściwości?

Od niedawna wiadomo, że witamina K występuje w dwóch formach, które różnią się od siebie funkcjami spełnianymi w organizmie, zapotrzebowaniem oraz możliwością jej dostarczenia. Witamina K1 to ta forma, która zanana jest od dawna i odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi. W przyrodzie występuje znacznie częściej niż witamina K2. Dobrym źródłem witaminy K1 są warzywa zielone, przede wszystkim szpinak, sałata, kapusta.

Witamina K2 i jej właściwości.

Aż do momentu wykrycia witaminy K2 lekarze nie potrafili wyjaśnić jak to się dzieje, że pacjent przyjmujące odpowiednie dawki wapnia ma osteoporozę (niedobór wapnia w kościach) i jednocześnie ma miażdżycę 9nadmiar odłożonego wapnia w tętnicach). Zjawisko to nazwaliparadoksem wapnia. Okazało się, ze odpowiedzialny jest za to niedobór witaminy K2. W organizmie pełni ona funkcję sterownika, który kieruje cząsteczki wapnia do kości. Przy jej niedoborze wapno traci orientację i odkłada się na ściankach tętnic. To stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowej pracy serca i może doprowadzić do zawału. Negatywnie wpływa także na funkcjonowanie układu nerwowego mogąc przyczynić się do udaru mózgu lub choroby Alzheimera.

Badania pokazały, że witamina K2 pozytywnie wpływa na rozwój układu kostnego i uzębienia u dzieci, chroni przed nowotworami płuc, zmniejsza ryzyko zachorowania na inne rodzaje nowotworów, zwiększa elastyczność kości (zmniejsza ich łamliwość), opóźnia proces starzenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek i żylaków.

Niestety witamina K2 nie jest wytwarzana przez organizm, a jej zawartość w produktach jest niewystarczająca. Jedynie japońskie natto (sfermentowane ziarno soi) w pełni zaspokaja zapotrzebowanie na ten składnik. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale nieprzyjemny zapach nie znalazł wielu zwolenników.

Witaminę K2 można suplementować w postaci K2 MK-4 lub K2 MK-7. Różnią się one sposobem pozyskiwania i okresem aktywności w organizmie. Witaminę K2 MK-4 należy przyjmować 3 razy dziennie, ponieważ jest szybko wydalana przez organizm. W przypadku witaminy K2 MK-7 wystarcza jedna dawka na dobę. Utrzymuje się w organizmie nawet przez kilka dni. Nie zaobserwowano przypadków przedawkowaniawitaminy K2.

witaminy

Tu kupisz: witamina k2 cena na Kenayag.com.pl

Dodaj komentarz

Top

Mało znana i wciąż mało popularna witamina K2

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline