Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Bolesne miesiączki – 5 sprawdzonych sposobów na ból brzucha

Bolesne miesiączki – 5 sprawdzonych sposobów na ból brzucha

menstruacja

Bolesne miesiączki to zmora wielu kobiet. Na silne bóle i skurcze brzucha uskarża się aż 75% młodych dziewczyn i około 40% kobiet dorosłych. Tylko co czwarta kobieta ma bezbolesne menstruacje. Ból miesiączkowy potrafi być nie do zniesienia. Zazwyczaj w ciągu pierwszej doby osiąga apogeum, a przez następne dwa dni maleje. Niekiedy potrafi trwać nawet kilka dni.

Bóle miesiączkowe u każdej kobiety mogą mieć różny charakter. U jednych taki ból będzie tępy i ciągły. U innych będzie powracał w regularnych odstępach czasowych. Bardzo często ból menstruacyjny jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymusza alienację z życia. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, jak bóle pleców, pachwin, bóle ud, nudności, wymioty, wzdęcia i rozdrażnienie. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że silne bóle miesiączkowe wcale nie muszą być wyrokiem. Możemy walczyć z nieprzyjemnym dyskomfortem i walkę wygrać! Oto kilka sprawdzonych sposobów na bolesne miesiączki, które ułatwiają przetrwanie tego szczególnego czasu.

Na bolesne miesiączki – nawadnianie organizmu

Odwodnienie organizmu nigdy nie jest dobre, a zwłaszcza w czasie menstruacji. Przyjmując zbyt mało płynów w czasie okresu, powodujemy silniejsze uwalnianie hormonu antydiuretycznego, który zwiększa częstotliwość skurczów i potęguje dolegliwości bólowe. Wypijając minimum 2 litry płynów dziennie, może i nie zwalczymy całkowicie dyskomfortu, ale na pewno sprawimy, że stanie się on mniej dokuczliwy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest niegazowana woda mineralna, choć oczywiście ulgę w bólu przyniosą także świeżo wyciskane soki (zwłaszcza warzywne, bogate w żelazo) oraz napary ziołowe. Na silne bóle miesiączkowe szczególnie polecane są: niepokalanek pospolity, pluskwica groniasta, mieszanki zawierające melisę, dziurawiec, korzeń mącznicy, rumianek. Wszystkie te zioła działają rozkurczowo.

Na ból miesiączkowy – zdrowa dieta

Poza płynami, warto również zadbać o zdrową dietę. Udowodniono bowiem, że pokarmy bogate w antyoksydanty, wapń, żelazo i potas działają podobnie, jak leki przeciwbólowe. Dietetycy i lekarze na bolesne miesiączki polecają zajadanie się szpinakiem, który nie tylko łagodzi huśtawkę nastrojów, ale także działa rozkurczowo, likwiduje wzdęcia i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie. Działanie podobne do szpinaku wykazują banany. Dzięki obecności potasu, wpływają na lepsze samopoczucie i minimalizują dyskomfort. Warto także postawić na świeże warzywa. Pochodzący z nich błonnik minimalizuje wzdęcia i pomaga oczyścić organizm. Na czas miesiączki, z codziennego menu warto wyeliminować kofeinę, alkohol, a także produkty słone i słodkie, potrawy tłuste, smażone oraz ciężkostrawne, które zwiększają ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów.

Na silne bóle miesiączkowe – ćwiczenia

Nieprzyjemny ból miesiączkowy można pokonać uciekając się do aktywności fizycznej. Ćwiczenia pomagają pobudzić krążenie w dole brzucha i tym samym zmniejszyć ból. Poza tym, umiarkowana aktywność fizyczna wzmacnia i uelastycznia mięśnie dna macicy. Regularne uprawianie sportu zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu i przez to, że ma działanie antystresowe, łagodzi objawy menstruacji. W zależności od tego, co sprawia nam przyjemność, możemy spacerować, uprawiać marszobiegi lub tańczyć. Możemy także ćwiczyć jogę, gdyż niektóre asany działają prawdziwe cuda i przynoszą natychmiastowe ukojenie w bólu.

Na ból miesiączkowy – masaże i ciepłe okłady

Ból menstruacyjny jest coraz silniejszy? Dobrym rozwiązaniem będą ciepłe okłady. Ciepło ma bowiem działanie przeciwzapalne i uspokajające, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu. Okłady możemy wykonywać przy pomocy termofora lub poduszki elektrycznej. Jeśli nie posiadamy tego typu gadżetów, możemy sięgnąć po szklaną butelkę, wypełnić ją ciepłą wodą, następnie owinąć w ręcznik i przyłożyć do brzucha. Rozluźniająco i przeciwbólowo zadziała również ciepła kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego, np. lawendowego, który działa rozluźniająco. Ale uwaga! Woda w wannie nie może być zbyt gorąco, bo wysoka temperatura może doprowadzić do krwotoku. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Poza terapią ciepłem, warto zastosować także masaże, które rozluźnią spięte mięśnie i tym samym przyniosą pożądaną ulgę. Masaż brzucha powinien być wykonywany delikatnie, spokojnie i powoli, nie dłużej niż 8 -10 minut. Brzuch masujemy zawsze ruchami okrężnymi, przesuwając dłonie od dołu do góry.

Idealne wsparcie – leki rozkurczające

Na silne bóle miesiączkowe skutecznym rozwiązaniem są także leki o działaniu rozkurczowym, jak np. Buscopan. Dostępne w postaci tabletek lub czopków działają rozkurczowo na mięśnie gładkie w obrębie układu moczowo-płciowego i tym samym wpływają na zmniejszenie bólu towarzyszącego miesiączce. Czopki, które podaje się doodbytniczo, działają szybciej niż tradycyjne tabletki doustne i jednocześnie oszczędzają śluzówkę żołądka i dwunastnicy, co jest ważne w przypadku kobiet cierpiących na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Środki rozkurczowe można stosować profilaktycznie – na kilka dni przed spodziewaną miesiączką tak, żeby zmniejszyć intensywność skurczów macicy. Początek bólu to zazwyczaj ostatni moment na zażycie takiego leku, bo w jego apogeum preparaty przeciwbólowe są już mniej skuteczne.

Dodaj komentarz

Top

Bolesne miesiączki – 5 sprawdzonych sposobów na ból brzucha

Czas na przeczytanie: 4 min
0
Inline
Inline