Nasz nos i gardło są niezwykle ważnymi dla nas elementami anatomicznymi. Często niedocenianymi. Tak jak dbamy o zęby, higienę całego ciała, tak samo powinniśmy dbać o wszystkie inne aspekty naszego zdrowia i samopoczucia.
Gardło i nos spełniają kilka funkcji krytycznych dla naszego zdrowia. Nos ociepla powietrze wdychane przez niego bogatą siecią naczyń krwionośnych i jednocześnie filtruje je z ewentualnych zanieczyszczeń. Gardło zaś daje nam możliwość bezpiecznego przełykania pokarmu, pomaga zablokować przed dostaniem się głębiej niechcianych ciał oraz umożliwia nam właściwą komunikację. Nic w naszej anatomii nie jest zbędne. Wszystko jest powiązane ze sobą i wzajemnie może budować naszą siłę i witalność lub osłabiać je.
Przyczyny problemów z nosem i gardłem
Jednym z najczęściej spotykanych czynników, który znacznie może pogorszyć stan naszego gardła i nosa, jest wilgotność powietrza. Powietrze w pomieszczeniach sztucznie ogrzewanych może być wyjątkowo przesuszone. Kaloryfery czy inny typ ogrzewania centralnego skutecznie obniża wilgotność powietrza o połowę w stosunku do zalecanej (zalecana wilgotność to przynajmniej pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt procent). To w rezultacie daje sygnał naszemu organizmowi do akumulacji części wody na potrzebniejsze funkcje życiowe. Wyeksponowana zostaje wtedy śluzówka gardła i nosa. Ograniczona też może być produkcja śliny. Można wspomagać nawilżenie śluzówki przez stosowanie preparatów nawilżających, najlepiej naturalnych. Sól emska ma doskonałe właściwości wspomagające śluzówkę nosa i gardła. Można ją stosować w postaci inhalacji, sprayu do nosa lub kropel. Więcej na temat soli emskiej dowiedzą się Państwo np. tutaj: https://www.apo-discounter.pl/najlepsze-marki-sol-emska-emser-c-963_1185.html
Kolejną przyczyną niewłaściwego funkcjonowania śluzówek mogą być inne elementy środowiskowe. Ludzie pracujący w otoczeniu niektórych mieszanek chemicznych, detergentów lub przebywający często w pomieszczeniu pełnym dymu tytoniowego mogą doświadczać niemiłej sensacji wysuszenia gardła i nosa. Inne przyczyny złej kondycji śluzówki nosa i gardła mogą być związane ze stanem chorobowym. Choroby takie jak niedoczynność tarczycy, grzybice, alergie, kiła oraz dieta uboga w białko i niedobory witaminowe są dodatkowym czynnikiem mogącym wzmóc suchość śluzówek. Picie alkoholu także dodatkowo podrażnia śluzówkę i wysusza ją. Odpowiednie nawilżenie zapewni wcześniej wspominana sól emska w postaci sprayu do nosa.
Śluzówka nosa i gardła – wpływ na zdrowie
Wpływ ten potrafi być znaczny. Oczywiście pierwsze objawy nie będą wyjątkowo uciążliwe. Może się pojawić uczucie swędzenia w gardle czy w nosie. Jeżeli ten stan rzeczy będzie się przedłużał, możemy być pewni, że narażamy się na infekcje albo inne powikłania. Wysuszona śluzówka natychmiast bowiem staje się elementem ataku wirusów, bakterii i grzybów. Dlatego tak ważne jest, regularne spożywanie płynów o temperaturach adekwatnych do warunków. Wypicie lodowatej wody w zimowy dzień przed wyjściem na spacer jest praktycznie gwarancją infekcji górnych dróg oddechowych. To samo może nas spotkać nawet latem. Wystarczy, że w danym momencie będzie wiał znacznie chłodniejszy wiatr. Większość z nas doświadczyła anginy albo innych infekcji. Niewyleczona angina może prowadzić do silnego upośledzenia stanu naszego zdrowia. Tak samo śluzówka nosa, o którą należycie nie dba się, może stać się idealnym miejscem na wytworzenie polipów. Uczmy się dbać o swoje zdrowie, by uniknąć tak przykrych konsekwencji.