Choć migrena dotyka duży procent społeczeństwa, nadal niewiele wiadomo o tej chorobie. Migrenowe bóle głowy można leczyć i można im zapobiegać, jednak każdy chory na tyle indywidualnie przechodzi objawy, że wymaga odrębnego podejścia do profilaktyki oraz stosowania innych metod leczenia.
Migrenowe bóle głowy mogą być spowodowane czynnikami, które z pozoru są niezwiązane z tą chorobą. Chociaż istnieją skuteczne środki, które pomagają leczyć objawy (Migea z kwasem tolfenamowym bez recepty, tryptany przepisywane przez lekarza, inne niesteroidowe przeciwzapalne leki na przykład z zawartością ibuprofenu czy paracetamolu np. Ibuprom lub Panadol), warto uważać na tych pięć czynników.
1. Intensywne zapachy
Czy zdarzyła ci się migrena, która nastąpiła w krótkim następstwie wizyty w perfumerii? A może odczuwasz bóle głowy po przejażdżce w zatłoczonym autobusie obok osoby, która zbyt obficie skropiła się perfumami? To nie jest przypadek! Nie tylko perfumy i wody perfumowane, ale też środki do płukania tkanin, odświeżacze zapachów, silnie pachnące detergenty mogą mieć wpływ na wystąpienie bólu głowy. Jeśli chcesz uniknąć choroby, unikaj używania perfum oraz silnie pachnących środków czystości.
2. Weekendowe odsypianie
Zdrowy sen to podstawa higienicznego życia – o tym fakcie wie niemal każdy. Zdrowy sen powinien jednak odbywać się w regularnych godzinach i nie powinien zakładać weekendowego odsypiania „na zapas”. Dzieje się tak dlatego, że zarówno zbyt mała ilość przespanych godzin, jak i zbyt długi czas poświęcony na sen może zaowocować migreną. Zawsze śpij co najmniej 7 godzin na dobę.
3. Tłumy, intensywne światła, hałas
Czy znajome ci są okoliczności, gdy migrena pojawia się po wizycie w centrum handlowym albo po udziale w imprezie czy koncercie? To dla niektórych chorych czynniki, których należy bezwzględnie unikać. Ostre światła, hałas, tłumy – te wszystkie elementy właściwe dla masowych imprez powodują przeładowanie bodźcami i stres, który owocuje bólem głowy.
4. Dieta to podstawa
Chcesz uniknąć bólu głowy? Zmień swoją dietę, a masz spore szanse, że migrena będzie wracać ze zmniejszoną częstotliwością. Unikaj konserwantów i uważnie czytaj etykiety. Wyrzuć z jadłospisu takie elementy, jak: sery żółte, wędliny, ciastka, słodycze, twarde landrynki i cukierki, chipsy, frytki, wszelkiego rodzaju krakersy i inne słone przekąski. Od dziś jedz tylko jak najmniej przetworzoną żywność. Unikaj soli i gazowanych napojów, a szybko zauważysz poprawę.
5. Sprawdź, czy nie masz alergii
Migrenowe bóle głowy mogą być spowodowanie nie tylko niezdrową żywnością. Także takie artykuły spożywcze, które pozornie są zdrowe i naturalne, bywają czynnikiem zapalnym wywołującym atak. Uważaj na sery pleśniowe, czerwone wino, owoce cytrusowe i orzeszki ziemne.