Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Choroby > Zgrzytanie zębami – przyczyny i leczenie bruksizmu

Zgrzytanie zębami – przyczyny i leczenie bruksizmu

zęby

Bruksizm to inaczej zgrzytanie zębami – problem ten dotyczy bardzo wielu osób w różnym wieku. Najczęściej dotyka on osoby żyjące w permanentnym stresie oraz żyjące w ciągłym napięciu. Tak naprawdę jednak bruksizm może pojawić się w dowolnym momencie życia – najczęściej osoba nie jest świadoma wydawania w nocy dźwięków, a informują ją o tym osoby bliskie, na przykład partner.

Przyczyny bruksizmu nie są do końca znane – na pewno do czynników ogólnych zwiększających ryzyko jego wystąpienia należy wymienić przewlekły stres, silne napięcie nerwowy oraz często zmiany w obrębie układu nerwowego. U pacjentów z tą przypadłością bardzo często obserwuje się ponadto zaburzenia pracy lub napięcia mięśni odpowiedzialnych za żucie. Bruksizm często występuje także u osób z wadami zgryzu oraz z nieprawidłowym wypełnieniem protetycznym.

Dentysta rozpoznaje bruksizm już po wyglądzie samych zębów – na wskutek ciągłego ścierania zmieniają one kształt, a na błonach śluzowych pojawiają się zmiany świadczące o przygryzaniu podczas snu jamy ustnej. Nieleczony bruksizm może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych – takich jak między innymi znaczne zniszczenie zębów, łamanie się zębów i skruszenia, a także choroby stawów skroniowo-żuchwowych.

Niestety leczenie bruksizmu jest trudne oraz wieloetapowe i wymaga bardzo dużej współpracy ze strony pacjenta oraz personelu medycznego. Do leczenia wykorzystuje się przede wszystkim szyny relaksacyjne, czyli specjalne nakładki, które zakłada się do spania – mają one za zadanie przede wszystkim zmienić ułożenie żuchwy oraz ograniczyć napięcie mięśni odpowiedzialnych za zgrzytanie zębami. Dodatkowo nakładki te w dużej mierze zabezpieczają zęby przed nadmiernym ścieraniem.

W przypadku pacjentów  z bruksizmem bardzo ważną kwestią są regularne wizyty u stomatologa, które mają zadanie profilaktyczne – dzięki temu istnieje możliwość wczesnej interwencji w przypadku powikłań oraz zmian w zębach. Znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo nieodwracalnych uszkodzeń oraz zmian – które mogą skutkować koniecznością leczenia protetycznego oraz założenia implantów. Ważnym elementem leczenia jest redukcja sytuacji stresowych oraz minimalizowanie poziomu odczuwanego dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Top

Zgrzytanie zębami – przyczyny i leczenie bruksizmu

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline