Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Jak wygląda zabieg mammotomii

Jak wygląda zabieg mammotomii

lekarz

Mammotomiczna biopsja piersi, nazywana często także mammotomią, to nowoczesna metoda precyzyjnego diagnozowania oraz usuwania małych zmian zlokalizowanych w obrębie gruczołu piersiowego. Mammotomia przede wszystkim jednak umożliwia pobranie wycinków tkanki w celu wykonania dalszych precyzyjnych badań laboratoryjnych i określenia charakteru zaobserwowanych zmian. Jakie są wskazania do wykonania zabiegu oraz na czym on polega, dowiesz się z naszego artykułu.

Wskazania do wykonania mammotomii

Mammotomiczną biopsję piersi (MMT), nazywaną także biopsją gruboigłową, wykonuje się u kobiet w celu dokładnego zbadania wykrytych w trakcie badania ultrasonograficznego lub mammograficznego zmian w obrębie gruczołu piersiowego. Zmiany te są jeszcze na tyle niewielkie, że nie można ich wykryć w trakcie samobadania piersi. W trakcie wykonanej biopsji pobiera się wycinki podejrzanej tkanki, które pozwalają na dokonanie późniejszych badań histopatalogicznych, w celu określenia, czy powstałe zmiany mają charakter złośliwy, czy nie oraz opracowania dalszego procesu leczenia. Mammotomię można wykonywać u kobiet w różnym wieku.

Według statystyk aż 80 proc. wszystkich zaobserwowanych w trakcie mammografii lub ultrasonografii zmian ma charakter łagodny i nie wymaga późniejszego leczenia, jednak dla bezpieczeństwa warto jest to sprawdzić. Oprócz zmian nowotworowych, mogą to być torbiele, włókniakogruczolaki lub różnego typu zaburzenia struktury.

Przebieg zabiegu mammotomicznej biopsji piersi

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz onkolog z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Zabieg mammotomii trwa zaledwie 20-30 minut i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Zabieg przeprowadzany jest w pozycji leżącej na stole diagnostycznym. Rozpoczyna go uwidocznienie podejrzanych zmian gruczołu piersiowego, które można wykonać na dwa sposoby: poprzez zastosowanie mammografu lub aparatu USG. Po określeniu obszaru, w którym będzie wykonywana biopsja, znieczula się go oraz dezynfekuje i można przystąpić do wykonania nakłucia specjalną igłą biopsyjną. Igła jest podłączona do mammotomu, który posiada system próżniowy i uruchamiając mechanizm rotacyjny igły wciąga wycinki zmienionej tkanki poprzez wnętrze igły do pojemnika. W trakcie badanie, przeprowadzający je lekarz ma możliwość, manewrowania igłą, aby pobrać próbkę także z innego miejsca.

Po wykonaniu zabiegu nie ma konieczności wykonania szwów chirurgicznych, na miejsce wkłucia nakleja się jedynie plaster oraz stosuje się materiał uciskowy na piersi, który można zdjać po 1 dniu od wykonania mammotomii.

Dodaj komentarz

Top

Jak wygląda zabieg mammotomii

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline