Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Ciekawostki > Wpływ środków do samoobrony na zdrowie

Wpływ środków do samoobrony na zdrowie

samoobrona

Obrona własna ma na celu ochronę naszego życia i zdrowia przed zagrożeniem. Warto znać zasady samoobrony oraz przeznaczone do niej narzędzia, żeby wyjść cało z opresji i zminimalizować konsekwencje zdrowotne.

Skuteczna samoobrona to wciąż bagatelizowany temat, chociaż świadomość ludzi stopniowo wzrasta. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze środki do obrony własnej oraz jak ich używać, żeby sobie nie zaszkodzić.

Gazy pieprzowe

Gazy pieprzowe to najpopularniejsze narzędzia do samoobrony. Są szeroko dostępne, tanie i skuteczne, a do ich zakupu wystarczy mieć ukończone 18 lat (źródło: http://skuteczna-samoobrona.pl/). Na zakup gazu do obrony często decydują się kobiety. Pojemniki z gazem są małe i lekkie, zmieszczą się więc w każdej torebce czy kieszeni.

Są bardzo łatwe w użyciu – ich konstrukcja sprawia, że użycie gazu jest intuicyjne. Zapewne każda z pań używała kiedyś kosmetyku w sprayu – np. dezodorantu czy lakieru do włosów. Spray z gazem działa na tej samej zasadzie – wystarczy odpowiednio skierować pojemnik i przytrzymać spust przez kilka sekund.

Skutki użycia gazu pieprzowego

Gazy pieprzowe zawierają roztwór kapsaicyny, który zaczyna działać już po kilku sekundach kontaktu ze skórą i błonami śluzowymi. Podrażnia oczy i drogi oddechowe agresora, powodując łzawienie, kaszel i utrudnione oddychanie. Traktując napastnika gazem pieprzowym, uniemożliwiamy mu dalsze atakowanie nawet na kilkanaście minut.

Paralizatory

Jest to broń elektryczna, która ma obezwładnić agresora dzięki porażeniu układu nerwowego wyładowaniem elektrycznym. Napastnik zostaje unieruchomiony poprzez wysokie napięcie (20 000 – 500 000 V) o bardzo niskim natężeniu. Rażona osoba doznaje chwilowego paraliżu i silnego bólu, który powinien minąć po kilku minutach.

Bardzo ważną kwestią jest czas – jeśli porażenie trwa dłużej niż 5 sekund, wzrasta ryzyko spowodowania śmierci lub poważnego uszkodzenia zdrowia.

Kiedy paralizator może być niebezpieczny?

Paralizator jest tak skonstruowany, aby był skuteczny przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie. Są jednak sytuacje, w których to narzędzie może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia rażonej osoby. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba:

  • ma problemy oddechowe,

  • posiada elektryczny rozrusznik serca,

  • jest pod wpływem akoholu lub narkotyków,

  • cierpi na epilepsję,

  • jest w podeszłym wieku.

Jak zminimalizować ryzyko wypadków podczas używania narzędzi do samoobrony?

Pamiętaj, aby środki do samoobrony kupić w odpowiednim miejscu – wybierz specjalistyczny sklep zamiast bazaru, nawet, jeśli taki zakup wiąże się z większymi kosztami. Kupione narzędzie najpierw wypróbuj. Możesz poprosić sprzedawcę, aby poinstruował Cię, jak należy używać gazu czy paralizatora. Poćwicz też wyjmowanie narzędzia z kieszeni, aby w sytuacji napaści móc szybciej zareagować. Pamiętaj: nigdy nie używaj gazu pieprzowego czy paralizatora dla zabawy! Służą one jedynie obronie własnej – inaczej możesz narazić się na konsekwencje prawne.

Dodaj komentarz

Top

Wpływ środków do samoobrony na zdrowie

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline