
Za pomocą wydzieliny z pochwy kobiecy organizm się samodzielnie oczyszcza – podobnie jak oczy poprzez łzy. W normalnych warunkach śluz ten jest przezroczysty, kleisty. Co robić, kiedy jego kolor lub konsystencja są inne?
Czym są upławy?
Wydzielina z pochwy zmienia się wraz ze zmianami w Twoim ciele i jest bezpośrednio związana z cyklem owulacyjnym. W zależności od tego, kiedy ostatnio miałaś miesiączkę, śluz może być nieco innej barwy czy konsystencji – zawsze jednak jest to przezroczysta maź, czasem lekko biaława. W stanie dobrego zdrowia intymnego wydzielina ta nie ma zapachu, jest kleista i śliska. Najczęściej porównuje się ją do surowego białka kurzego.
Sygnałem do niepokoju jest sytuacja, gdy śluz niestandardowo się zmienia.
O upławach mówimy, jeśli wydzielina:
- pojawia się w nadmiarze,
- wydaje intensywny zapach (nieprzyjemny lub słodkawy),
- pieni się,
- staje się bardzo gęsta,
- zawiera grudki,
- ma nienaturalny kolor w odcieniach szarości, zieleni, żółci czy różu.
Dlatego tak istotna jest obserwacja swojego ciała i zachodzących w nim zmian każdego dnia.
Co może spowodować upławy?
Najczęściej zmiany w kolorze, strukturze, ilości czy zapachu śluzu oznaczają zaburzenie równowagi mikroflory pochwy. Do takich zmian może dochodzić, bo wydzielina z pochwy jest efektem samooczyszczania organizmu – niepokojące jest jednak utrzymywanie się upławów przez kilka dni.
Wtedy upławy mogą okazać się objawem infekcji intymnej. Zazwyczaj (chociaż nie jest to warunek konieczny) towarzyszą im inne nieprzyjemne dolegliwości, m.in. intensywny świąd lub pieczenie, ból podczas stosunku, dyskomfort podczas seksu).
Jak leczyć upławy?
Przede wszystkim nie czekaj, aż wszystko samo się unormuje! Upławy mogą być symptomem poważnych infekcji lub nawet chorób intymnych, a te – gdy są nieleczone – mogą doprowadzić nawet do niepłodności. Jedynym rozwiązaniem jest wizyta u ginekologa, który określi przyczyną pojawienia się upławów i będzie mógł wskazać drogę leczenia.
Na przyszłość możesz jednak działać, zanim się one pojawią – dbając o swoje zdrowie intymne!
Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Do mycia miejsc intymnych używa się jedynie kosmetyków specjalnie do tego tworzonych! Z podmywaniem nie należy przesadzać, żeby nie wysuszać śluzówki pochwy – wystarczy robić to dwa razy na dzień.
W czasie wzmożonej podatności na infekcje (tuż po zakończeniu antybiotykoterapii, w czasie intensywnych wakacji) można się wspomóc, stosując probiotyki ginekologiczne. Pomagają one w utrzymaniu właściwej mikroflory pochwy, a tym samym zmniejszają ryzyko infekcji. Będą one także pierwszym wsparciem w intymnych problemach, jeśli nie możesz natychmiast udać się do ginekologa (np. wakacje za granicą0.
Więcej na temat dbania o zdrowie intymne przeczytasz na www.provag.info.