
Wypadki, choroby i kontuzje zazwyczaj zdarzają się niespodziewanie i często wymagają zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub sprzęt rehabilitacyjny, co wymaga często dużych nakładów finansowych. Warto jednak pamiętać, że każdej ubezpieczonej osobie przysługuje możliwość refundacji środków.
Instytucje zajmujące się refundacją sprzętu ortopedycznego
W ramach NFZ można otrzymać refundację bezpłatnie lub za dopłatą. W przypadku dopłaty można zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o pomoc ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W NFZ można ubiegać się o dofinansowanie jedynie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. W PFRON-ie natomiast również sprzętu rehabilitacyjnego.
Prawne aspekty refundacji z NFZ
- Zasady zaopatrywania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 139, Poz. 1139).
- zasady dotyczące dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego znajdują się w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2011 nr 127 poz. 721 ze zm.),
- oraz w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1190 z późn. zm.).
Jak uzyskać refundację z NFZ?
Aby uzyskać dofinansowania z NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza specjalisty. To od niego otrzymujemy tzw. „zlecenie na zaopatrzenie w wyrób medyczny będący przedmiotem ortopedycznym lub środkiem pomocniczym”. Z otrzymanym zleceniem należy udać się do sklepu optycznego, medycznego lub apteki. Informacji o ich wykazach oraz przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środkach technicznych oraz limitach cen należy szukać w Wojewódzkich Oddziałach NFZ lub na ich stronach internetowych www.nfz.gov.pl.
Dofinansowanie ze środków PFRON
Kupno sprzętów rehabilitacyjnych wiąże się z wysokimi kosztami. W związku z tym istnieje możliwość zwrócenia się do właściwego dla miejsca zamieszkania PCPR-u lub MOPS-u, refundujących sprzęty z pieniędzy PFRON-u.
Wnioski można składać przez cały rok, a druki do pobrania dostępne są w PCPR w wersji papierowej lub elektronicznej ze strony internetowej PCPR.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Aby starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, należy złożyć w PCPR następujące dokumenty:
- kserokopię zlecenia lekarskiego na sprzęt, o który wnioskodawca ubiega się, potwierdzoną przez NFZ,
- kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- zaświadczenie o wysokości dochodów,
- wniosek o dofinansowanie na zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych,
- fakturę zakupu lub inny dokument poświadczający zakup.
Artykuł został opracowany przy współpracy ze sklepem medyczno-ortopedycznym Visamed, który prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.