Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Medycyna > Regularne badania dla kobiet

Regularne badania dla kobiet

lekarz

Regularne wykonywanie badań przez kobietę jest niezwykle istotne już od momentu, gdy ta skończy 20 lat. Wraz z wiekiem liczba badań, które powinny być wykonywane, stale rośnie, dlatego istotne jest, aby każda kobieta miała świadomość, jakie badania powinna wykonywać regularnie co rok, a które może realizować nieco rzadziej.

Rzecz jasna, trzeba też brać pod uwagę, że wiele badań będzie wykonywanych indywidualnie, np. z uwagi na stan zdrowia, choroby w rodzinie czy inne kwestie. Nadal jednak obowiązuje ogólny program badań profilaktycznych, które pozwalają zapobiegać poważniejszym schorzeniom czy wykrywać je na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest jeszcze proste i szybkie oraz daje efekty.

Badania coroczne

Wbrew obiegowej opinii, w przypadku kobiet nie uskarżających się na żadne problemy czy kłopoty ze zdrowiem oraz posiadających prawidłową wagę ciała, lista regularnych, corocznych badań nie jest zbyt długa. Przede wszystkim jest to na pewno stomatolog. Centrum Polkard w Olsztynie, jak i inne przychodnie, oferują szybkie wizyty u lekarzy przyjmujących na Narodowy Fundusz Zdrowia albo prywatnie, zależnie od preferencji danego pacjenta. Kontrolę należy wykonać przynajmniej raz w roku, lecząc wówczas wszystkie ubytki oraz usuwając kamień nazębny. Kobiety, które rozpoczęły współżycie powinny raz w roku udać się na badanie do ginekologa, a jeśli przyjmują tabletki antykoncepcyjne czy stosują inną formę zapobiegania ciąży bądź odwrotnie – ciążę planują – to wizyty powinny być częstsze.

Badania co 2 lata

Jednym z najistotniejszych badań, które należy powtarzać co 2 lata, jest cytologia. Czasami wykonuje się ją częściej, jednak nie ma takiej potrzeby, gdy kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Badania co 2 lata są refundowane, dlatego przychodnia Centrum Polkard w Olsztynie często wysyła specjalne zawiadomienia do swoich pacjentek na temat zbliżającego się terminu powtórzenia cytologii. Podobnie należy co 2 lata powtarzać badanie USG piersi, a także USG dopochwowe. Oba te badania pozwalają zapobiegać groźniejszym chorobom kobiecym oraz nowotworom. Jeśli w rodzinie jest zwiększone ryzyko występowania takich chorób, należy powtarzać badania co roku.

Badania indywidualne

Opinie są podzielone co do tego, jak często kobieta powinna badać mocz oraz wykonywać morfologię. U zdrowych kobiet nie ma potrzeby wykonywania tych badań częściej niż 3 razy do roku w wieku do 30 lat. Potem częstotliwość ta wzrasta; jednakże, jeśli jest taka możliwość, badania należy wykonywać częściej. Badania poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi można wykonywać razem z morfologią, chyba że kobieta cierpi na nadwagę; wówczas wskazane jest wykonywanie badań kontrolnych co rok.

Dodaj komentarz

Top

Regularne badania dla kobiet

Czas na przeczytanie: 2 min
0
Inline
Inline