Znajdujesz się tutaj
Strona główna > Kobieta > Rajstopy przeciwżylakowe – skuteczne w leczeniu żylaków?

Rajstopy przeciwżylakowe – skuteczne w leczeniu żylaków?

żylaki

Żylaki to problem dotykający wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, młodszych i starszych. Jednym ze sposobów leczenia żylaków jest kompresoterapia z wykorzystaniem rajstop przeciwżylakowych. Czy to naprawdę działa?

Wrzecionowate lub workowate poszerzenia żył powierzchownych, poskręcane i wydłużone – tak właśnie wyglądają żylaki. Często towarzyszą im obrzęki, przebarwienia skóry, uczucie ciężkości w nogach i opuchlizna. Najbardziej narażone są na nie kobiety po 40. roku życia.

Żylaki często występują u osób, które przez długi czas przebywają w pozycji siedzącej albo stojącej. Sprzyjają im również nadwaga, wysokie dawki hormonów, na przykład z tabletek antykoncepcyjnych, a także duże spożycie soli.

Żylaki dzielimy na:

  • pierwotne, które są efektem zmniejszenia ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, ich powstawaniu sprzyja długie przebywanie w pozycji stojącej, a także zwiększenie ciśnienie w żyłach spowodowane przez trudniejszy odpływ krwi, na przykład przy podnoszeniu ciężarów, ciąży czy zaparciach
  • wtórne, które występują przy zwiększonym przepływie krwi przez żyły powierzchowne nóg w wyniku niedrożności żył głębokich, co z kolei jest efektem przebytej zakrzepicy

Istnieje wiele metod leczenia żylaków. Zaliczają się do nich metody farmakologiczne, czyli podawanie odpowiednich leków powodujących uszczelnienie naczyń krwionośnych, leczenie operacyjne, na przykład skleroterapia, a także leczenie zachowawcze – głównie kompresoterapia, czyli stosowanie uciskowych wyrobów przeciwżylakowych jak rajstopy, pończochy, podkolanówki, opaski, opatrunki.

Kompresoterapia w leczeniu żylaków

Kompresoterapia czy kompresjoterapia to inaczej leczenie uciskowe stosowane często w przypadku żylaków kończyn dolnych. To nieinwazyjna metoda polegająca na noszeniu odpowiednich wyrobów uciskających. Najczęściej w kompresoterapii stosuje się rajstopy przeciwżylakowe, które z zewnątrz praktycznie niczym nie różnią się od zwykłych rajstop.

Wyroby takie jak rajstopy przeciw żylakom powodują kompresję, czyli ucisk na nogi. Równomiernie rozkładają wtedy nacisk na ścianki żył, co powoduje, że przeciwdziałają pojawianiu się obrzęków i minimalizują te już istniejące. Pomagają w zmniejszeniu ilości cofającej się krwi w żyłach, dlatego regulują cyrkulację krwi, a także pozwalają na ponowne zamykanie się zastawek żylnych.

W rezultacie poprzez noszenie wyrobów uciskowych dochodzi do przywrócenia właściwego krążenia krwi w nogach. Równocześnie zmniejszają one bolesność, odrętwienia, ciężkość nóg.

Czy noszenie rajstop przeciwżylakowych naprawdę działa?

Może wydawać się, że wyroby takie jak rajstopy przeciwżylakowe tak naprawdę nie działają – w końcu nie mamy do czynienia z lekiem czy zabiegiem. Jednak liczne badania wykazały, że prawidłowo wykonana kompresoterapia jest naprawdę skuteczna i daje efekty porównywalne z farmakoterapią.

Dodatkowo terapia tego rodzaju pozwala na zapobieganie żylakom, na przykład u osób pracujących na stojąco lub siedząco czy u kobiet w ciąży.

Jak wybrać odpowiednie rajstopy uciskowe w zapobieganiu i leczeniu żylaków?

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie szeroką gamę wyrobów przeciwżylakowych. Jak już wspomnieliśmy, najbardziej popularne z nich to rajstopy. Przy ich doborze ważny jest nie tylko rozmiar i kolor, jak w przypadku zwykłych rajstop, ale również forma i siła ucisku.

Do wyboru mamy różne siły ucisku jak ucisk profilaktyczny 8-12 mmHg oraz 13-17 mmHG, a także wyższe uciski w czterech różnych klasach kompresji o wzrastającej sile ucisku – są to klasy I, II, III oraz IV. Najlepiej, aby klasa kompresji była dobrana przez lekarza.

Rajstopy przeciwżylakowe możemy zakupić obecnie także on-line. Do zapoznania się ze swoją ofertą zaprasza sklep ZdroweNogi24.pl: https://zdrowenogi24.pl/18-rajstopy-przeciwzylakowe.

Dodaj komentarz

Top

Rajstopy przeciwżylakowe – skuteczne w leczeniu żylaków?

Czas na przeczytanie: 3 min
0
Inline
Inline