
Zwykle ból brzucha spowodowany jest skurczem mięśni gładkich, które wyścielają większą część tego obszaru naszego ciała. Zdarza się również, że ból promieniuje i odczuwany jest np. na plecach lub w klatce piersiowej. Może to być atak kolki wątrobowej, która bywa następstwem problemów z pęcherzykiem żółciowym, zwykle jego kamicy. Dowiedz się, jak rozpoznać kolkę wątrobową oraz jakie są metody radzenia sobie z bólem z nią związanym.
Jak rozpoznać kolkę wątrobową?
Poznanie przyczyn bólu brzucha opiera się przede wszystkim na jego dokładnej lokalizacji oraz rodzaju bólu. Inną dolegliwość będzie oznaczał ostry i nagły ból w prawej dolnej części brzucha, a inną – piekący tuż pod przeponą. O tym, czy mamy do czynienia z kolką wątrobową świadczy ból w górnej części brzucha, a nawet w podżebrzu. Często promieniuje on aż do prawej łopatki. Atak kolki wątrobowej w przeważających przypadkach świadczy o kamicy pęcherzyka żółciowego. Bywa również objawem jego stanu zapalnego. Oprócz bólu, przy ataku kolki wątrobowej pojawiają się również wzdęcia i zgada, a także wymioty. Najczęściej ataki te dotykają kobiety – nawet czterokrotnie częściej niż mężczyzn – z dużą nadwagą lub otyłością, po czterdziestym roku życia. Zwykle przyczyna leży w diecie zawierającej zbyt wiele tłuszczów zwierzęcych, a także obfitującej w alkohol. Ból pojawia się nagle i trwa nawet kilka godzin.
Przyczyny kolki wątrobowej
Jeśli dolegliwość dotyka osobę z kamicą pęcherzyka żółciowego, ból jest zwykle objawem przechodzenia kamienia przez drogi żółciowe. W innym przypadku jest to objaw zapalenia pęcherzyka. Pęcherzyk żółciowy to worek umiejscowiony przy wątrobie, z którą ma zadanie funkcjonować. Gdy wątroba wytwarza żółć, trafia ona do dwunastnicy. Gdy jest jej nadmiar, wędruje wtedy do pęcherzyka. Tam jest magazynowana w postaci bardzo skoncentrowanej, ponieważ ścianki pęcherzyka odsączają wodę. Gdy przez zbyt tłusty posiłek dostarczamy do dwunastnicy zbyt wiele tłuszczu, a ona nie radzi sobie z jego strawieniem, pęcherzyk dostaje sygnał, by uruchomić zapasy żółci. Następuje skurcz pęcherzyka żółciowego, który nie powinien być odczuwalny, jeśli pracuje on prawidłowo. W przypadku kamicy do wyrzutu żółci dochodzi również wyrzut kamieni. Kamienie te mogą przejść w miarę łagodnie, tylko jeśli są niewielkie. Jednak od wielkości drobinek piasku mogą dojść nawet do kamieni o średnicy ponad dwóch centymetrów. A wtedy konsekwencją mogą być między innymi przewlekłe lub ostre zapalenie pęcherzyka. Wtedy wyrzut dodatkowej porcji żółci może powodować duże dolegliwości bólowe. Skurcze potrzebne do dostarczania żółci są również bardziej intensywne, gdy w diecie jest zbyt wiele tłuszczy.
Jak radzić sobie w bólu?
Przede wszystkim zapobiegać poprzez lekkostrawną, nietłustą dietę, regularne i niewielkie posiłki. Gdy jednak dochodzi już do ataków kolki wątrobowej należy zastosować leczenie farmakologiczne w postaci leków rozkurczowych, dostępnych w aptece bez recepty, np. Buscopan. Tego typu leki mogą pomóc w pokonaniu bolesnego skurczu pęcherzyka żółciowego. Oprócz pomocy farmakologicznej, można zastosować domowe sposoby na pokonanie dolegliwości w postaci ciepłych kompresów czy ziół zalecanych przy atakach kolki wątrobowej. W czasie, jak i przez kilka dni po ataku zaleca się dietę maksymalnie lekkostrawną, pozbawioną soków owocowych, słodzonych napojów, spożywanie więcej chudych mięs, chudego mleka, czy serów twarogowych. Należy ograniczyć smażenie do minimum. Więcej informacji: http://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html.
Leczenie przyczyn bólu
Gdy kolka wątrobowa pojawia się sporadycznie i szybko udaje się uśmierzyć ból i pozostałe objawy przy pomocy środków przeciwbólowych, zalecanych przez lekarza, nie wymaga to większej interwencji. Jednak przy częstych dolegliwościach i ryzyku powikłań konieczna jest konsultacja chirurgiczna. Jeśli pęcherzyk jest bardzo uszkodzony, wtedy zwykle kończy się jego usunięciem. Oczywiście bez pęcherzyka można żyć, ponieważ jego funkcję przejmuje przewód żółciowy. Należy jednak do końca życia trzymać odpowiednią dietę, lekkostrawną i pozbawioną zbyt dużej ilości tłuszczy. Tłuszcze należy zastępować zwiększoną ilością węglowodanów. Gdy nie doszło jeszcze do kamicy pęcherzyka żółciowego, poprzez dietę można doprowadzić ten narząd do zdrowego stanu. Jednak w momencie pojawienia się kamieni, ich częste nawroty są wskazaniem do operacji chirurgicznej.
Artykuł i zawarte w nim porady nie mogą zastąpić porady lekarskiej.