
Działania profilaktyczne związane z systematycznym sprawdzaniem, czyszczeniem i leczeniem jamy ustnej są jedną z podstaw prawidłowego dbania o swoje zdrowie. Profilaktyka stomatologiczna spełnia ważną rolę w ograniczaniu ryzyka powstawania próchnicy, a także w zapobieganiu innych chorób jamy ustnej. Dzięki działaniom profilaktycznym można skutecznie niwelować powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust, a także zmniejszać widoczne przebarwienia płytki nazębnej, powstające od używania papierosów czy kawy. Działania prewencyjne zwiększają także swobodę komunikacyjną, zapewniają uczucie czystości i świeżości, poprawiają pewność siebie.
Profilaktyka zębów – najważniejsze działania zapobiegawcze
Gabinety stomatologiczne wyspecjalizowały się w świadczeniu usług związanych z profilaktyką jamy ustnej. Istnieje kilka pożytecznych zabiegów dentystycznych, dzięki którym pacjent odczuje diametralną różnicę i pozbędzie się czynników wpływających negatywnie na stan uzębienia. Część działań profilaktycznych można (a nawet trzeba) podejmować również w zaciszu swojego domu, korzystając z dostępnych środków. Mowa tutaj przede wszystkim o codziennym czyszczeniu jamy ustnej dobrej jakości szczoteczką, przystosowaną do stopnia wrażliwości naszych dziąseł. W większości sklepów spożywczych i drogerii spotkamy duży wybór wielu rodzajów szczoteczek do zębów, w związku z czym bez problemu wybierzemy zadowalający nas model.
Działania profilaktyczne będą również związane z prowadzeniem aktywnego trybu życia i zrównoważonej diety. Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów przyczynia się do powstawania próchnicy, a palenie papierosów, picie kawy czy herbaty wiąże się z powstawaniem nieestetycznego kamienia nazębnego. Wśród innych działań prewencyjnych, jakie możemy podejmować „na własną rękę” znajdą się także takie czynności jak czyszczenie zębów za pomocą nici dentystycznych, płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami odświeżającymi i bakteriobójczymi. Nie sposób jednak stosować się do wszystkich wskazówek w zadowalającym stopniu, w związku z czym prędzej czy później czeka nas odwiedzenie stomatologa.
W gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z wielu zabiegów profilaktycznych, które pomogą w utrzymaniu prawidłowego stanu zębów i dziąseł. Są to przede wszystkim:
- Przegląd stanu jamy ustnej – profesjonalne monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej. Polega na ocenie rzeczywistej sytuacji stanu uzębienia, poprzez diagnozowanie niewłaściwych zmian w jego obrębie.Poleca się, aby przegląd uzębienia wykonywać przynajmniej raz w roku. To z pewnością najważniejszy punkt wizyty u stomatologa, dzięki któremu możliwe będzie określenie dalszych kroków i dobór najwłaściwszych technik i sposobów czyszczenia uzębienia, w zależności od preferencji pacjenta i charakterystyki jego jamy ustnej.
- Skaling – zabieg związany z usuwaniem kamienia nazębnego. Może być wykonywany ręcznie, za pomocą specjalistycznych narzędzi. Istnieje także tzw. skaling ultradźwiękowy naddziąsłowy, w którym usuwanie kamienia odbywa się za pomocą specjalnego skalera, wykorzystującego fale ultradźwiękowe. Głównym powodem wykonywania tego typu zabiegów jest nadmierne nagromadzenie się kamienia nazębnego. Stomatolog wykonuje skaling w celu wyrównania powierzchni zębów, czym przywraca im naturalny wygląd, a także zapobiega powstawania chorób przyzębia. Skaling mechaniczny (ręczny) wykonuje się w szczególności wtedy, gdy pacjent nie może korzystać z impulsów ultradźwiękowych. W innych przypadkach stosuje się nowoczesną metodę usuwania kamienia. Niwelowanie go jest bardzo ważne, nie tylko ze względów estetycznych. Powstająca warstwa na płytce zawiera bowiem wiele bakterii, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. Duże nagromadzenie drobnoustrojów może być także przyczynkiem do powstawania chorób jamy ustnej. Nadmiar kamienia przyczynia się także do powstawania paradontozy, stąd też warto zdecydować się na zabieg skalingu, jeśli nasz stomatolog to zaleci. W większości przypadków zabieg dentystyczny jest kończony dokładnym polerowaniem płytki nazębnej, co zapobiega ponownemu gromadzeniu się niepożądanych „narośli” na naszych zębach.
- Fluoryzacja – to kolejny zabieg profilaktyczny jamy ustnej, który polega na niesieniu na płytkę nazębną preparatu fluorowego. Zastosowanie tego pierwiastka przyczynia się do wzmocnienia szkliwa zębów. W szczególności uodparnia zęby na działanie bakterii (hamuje ich intensywny rozwój) i kwasów, z którymi nasze zęby mają niemal cały czas do czynienia.Dzięki zabiegowi fluoryzacji nasze zęby skuteczniej przeprowadzają tzw. remineralizację. W związku z tym możliwa jest naturalna odbudowa niewielkich ubytków w zębach. Warstwa fluorowa wytworzy także niewidoczną barierę na płytce nazębnej, dzięki której niepożądany osad i kamień będą miały ograniczone pole do rozrostu.
- Lakowanie – jest to zabieg związany z uszczelnianiem ubytków w zębach specjalnym lakiem. Nierówna powierzchnia zęba, na którym występują bruzdy i nierówności, może być znakomitym siedliskiem dla bakterii.Ze względu na nieregularną powierzchnię, jego dokładne wyczyszczenie szczoteczką nie jest możliwe do wykonania. Dlatego w przypadku niewielkich zagłębień w płytce zęba stosuje się zabieg lakowania, który uszczelnia niewielkie ubytki, a dzięki temu zapobiega się powstawaniu próchnicy.
- Piaskowanie – jest to zabieg polegający na usuwaniu przebarwień i polerowaniu płytki nazębnej (wygładzaniu jej powierzchni). Dzięki temu możliwe jest skuteczne usunięcie miękkich złogów i widocznych przebarwień płytki nazębnej. Proces piaskowania związany jest z wytwarzaniem mocnego strumienia proszku, który uderzając o zęby usuwa zalegające złogi. Po piaskowaniu powierzchnia zębów przywrócona zostaje do właściwego stanu. Staje się ona gładka, a przebarwienia znikają.
To nie wszystkie zabiegi profilaktyczne, które znajdziemy w ofercie gabinetów stomatologicznych. Są one jednak jednymi z najpopularniejszych sposobów na profilaktykę jamy ustnej. Warto pamiętać, że przeciwdziałanie chorobom jamy ustnej nie zaczyna się u dentysty – o stan swojego uzębienia musimy dbać na co dzień, regularnie dbając o higienie naszych zębów i dziąseł.
Wsparcie merytoryczne: Allecoudent