
Na portalach medycznych można znaleźć wiele informacji na temat zdrowia. Mogą one wskazać konieczność wizyty u lekarza. Warto być świadomym pacjentem, jednak w kwestii diagnozy, interpretacji wyników badań i leczenia najlepiej zaufać specjaliście.
Diagnoza przez internet?
Portal medyczny to źródło informacji na temat stanu zdrowia dla wielu użytkowników internetu. Pacjenci poszukują wiedzy o objawach, których doświadczają. Warto mieć świadomość swojego stanu zdrowia. Ważne jest jednak, aby sprawdzić wiarygodność serwisów, z których korzystamy. Należy pamiętać, że ten sam objaw może sygnalizować wiele różnych chorób. Lekarze traktują pacjenta całościowo i – badając go – biorą pod uwagę występujące już dolegliwości i wiele innych czynników. Osoba bez kierunkowego wykształcenia nie ma możliwości wykonania tak dokładnej analizy. Zaletą korzystania z portali medycznych jest to, że na wielu z nich zaleca się osobistą wizytę u specjalisty. Edukacja przez tego typu strony pomaga też podjąć decyzję o wybraniu się do lekarza. Pacjenci często jednak mocno przejmują się tym, co znaleźli w sieci, a to wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Zdarza się też, że przychodzą z gotowymi zaleceniami i planem leczenia. Druga skrajność jest równie niekorzystna: po znalezieniu informacji o tym, że dany objaw jest niegroźny, użytkownik może zrezygnować z wizyty u specjalisty.
Interpretacja wyników badań
Pacjenci, którzy decydują się na konsultację lekarską, po otrzymaniu wyników często sprawdzają ich interpretację w sieci. Tutaj znów pojawia się kwestia wiarygodności stron, które wybierają. Powinni zwrócić uwagę na odpowiedzi specjalistów, jeśli takie istnieją. Na forach internetowych pacjenci opisują swoje spostrzeżenia, które niekoniecznie mogą pokrywać się z sytuacją innej osoby. Warto pamiętać, że interpretacja wyników, oprócz norm laboratoryjnych, obejmuje też indywidualną sytuacją chorego. Ważne są m.in. wiek, płeć, stan zdrowia bądź stan fizjologiczny (np. ciąża). Istotne są również już istniejące choroby i przyjmowane leki, które mogą zmienić wyniki badań. Oprócz wstępnej, samodzielnej interpretacji, warto więc zwrócić się do lekarza. To specjalista powinien zdecydować, czy parametry są prawidłowe, a w razie potrzeby zalecić terapię.
Wspomaganie terapii – informacje z sieci
Duża liczba pacjentów szuka informacji na temat samoleczenia, np. za pomocą diety. Mogą być one pomocne i przyspieszyć proces leczenia. Przed zastosowaniem porad z sieci warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Kupowanie leków w aptece internetowej
Leki zapisane przez specjalistę często można kupić taniej niż w aptekach stacjonarnych w internetowych filiach aptek. Można je odebrać w najbliższej placówce bądź zamówić przesyłkę. To bardzo wygodne rozwiązanie.