
Choć lato kojarzy się bardziej z szansą na uzyskanie ładnej opalenizny, w rzeczywistości nasza skóra może mieć inne zdanie na ten temat. Zbyt długie wystawianie ciała na silne działanie promieni ultrafioletowych często przyczynia się do powstawania nieestetycznych zmian – takich, jak przebarwienia czy plamy posłoneczne. Dlatego jesień to znakomity moment na podjęcie pielęgnacji, która zrewitalizuje skórę i przywróci jej zdrowy, pełen blasku wygląd.
Duże nasłonecznienie to zresztą nie jedyny czynnik wywołujący przebarwienia. Zaburzenie kolorytu skóry może wynikać zarówno z uszkodzeń fizycznych (podrażnień, urazów), jak i z wrodzonych uwarunkowań bądź postępujących procesów starzenia. Dlatego w niektórych wypadkach zmiany te potrafią być trudne do wyeliminowania. Istnieje jednak możliwość skorzystania z profesjonalnych i wysoce efektownych zabiegów kosmetycznych, takich jak usuwanie przebarwień IPL. Tym bardziej, że okres jesienny sprzyja wykonywaniu kuracji, których nie przeprowadza się latem.
Usuwanie przebarwień IPL – co to za terapia?
Przebarwienia to inaczej zaburzenia barwnikowe, występujące z powodu zbyt intensywnej produkcji lub też nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Obecnie jednym z najskuteczniejszych, a zarazem bezinwazyjnym sposobem walki z tego typu przypadłościami, jest zabieg laserowy z wykorzystaniem technologii IPL. Kuracja pozwala też redukować ostudę, plamy posłoneczne, starcze i wątrobowe, piegi oraz przebarwienia potrądzikowe. Na czym konkretnie polega?
Najpierw wybrany obszar ciała jest dokładnie oczyszczany. Po nałożeniu żelu ustawiane są parametry urządzenia IPL. Następnie, przy użyciu tej technologii naświetla się zmianę skórną, doprowadzając do jej ściemnienia, sukcesywnego złuszczania, a w rezultacie – redukcji bądź zaniku. Cały proces kończy się złagodzeniem tego miejsca odpowiednimi preparatami. Po pewnym czasie od zakończenia kuracji (około 2 tygodni) skóra staje się świeższa, gładsza i przede wszystkim zyskuje estetyczny, jednolity kolor. Jeden konkretny zabieg trwa zaś od 20 do 30 minut, w zależności od wybranej partii ciała.
Zalecenia i przeciwwskazania przy usuwaniu przebarwień IPL
Przed wykonaniem zabiegu kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad z osobą, która zgłosiła się do salonu urody, celem określenia jej stanu zdrowia i rodzaju skóry. W ten sposób uzyskiwane są informacje potrzebne do właściwej konfiguracji urządzenia naświetlającego.
Najlepsze i najtrwalsze rezultaty pojawiają się po serii 5-6 kuracji, przeprowadzanych co 2-3 tygodnie. Zbytnie wydłużenie lub skrócenie przerw pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie może jednak obniżyć skuteczność całej terapii. Jeśli zaś chodzi o zalecenia po wykonaniu zabiegu, odradza się zażywania kąpieli słonecznych (przynajmniej przez okres 4 tygodni) i stosowania peelingów. Na kilka dni należy też zrezygnować z sauny, basenu oraz preparatów przygotowanych na bazie alkoholu. Trzeba natomiast pamiętać o intensywnym nawilżaniu skóry. Ewentualne zaczerwienienie i pieczenie można złagodzić panthenolem bądź alantanem.
Z usuwaniem przebarwień IPL wiążą się również konkretne przeciwwskazania. Podobnie, jak silne promienie słoneczne wywołują wyżej opisane niedoskonałości, tak też stanowią przeszkodę dla przeprowadzania zabiegów laserowych. Kuracji nie powinno się wykonywać przy obecności przerośniętych pieprzyków, bielactwa, łuszczycy, jak również epilepsji, cukrzycy lub zmian nowotworowych. Wśród przeciwwskazań znajdziemy też przyjmowanie antybiotyków i leków rozrzedzających krew, a w przypadku kobiet – miesiączkę, ciążę i okres karmienia piersią.