
Buty produkowane przez wiele znanych marek miewają wymyślne kształty, oferują całą gamę kolorów, różnych modeli. Mają one za zadanie prezentować się atrakcyjnie, a także chronić stopy przed wszelakimi urazami mechanicznymi i termicznymi. Niestety producenci często nie przykładają większej uwagi do zdrowia ludzkich stóp, toteż niekiedy konieczne jest obuwie ortopedyczne, które ma za zadanie skorygowanie wad wrodzonych bądź też wad nabytych.
Warto nadmienić, iż nie powinno się mylić go z obuwiem profilaktycznym, bowiem nie jest ono produkowane dla indywidualnego klienta, ale seryjnie, dla większej liczby odbiorców.
Obuwie ortopedyczne jest produkowane w taki sposób, aby zapewnić jak największą ulgę w bólu oraz stabilizację. Mają one stworzyć wygodne podparcie. Co więcej, ich zadaniem jest także ochrona stóp o stałym zniekształceniu oraz wyrównywanie skrócenia dolnej kończyny. Buty te wykonuje się na specjalne zamówienie, w pełnej zgodności z zaleceniami lekarza ortopedy. Zwykle ich wykonanie zajmuje kilka tygodni. Warto wspomnieć, iż są one często refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dla kogo obuwie ortopedyczne?
W buty ortopedyczne powinny zaopatrzyć się się osoby dorosłe oraz dzieci, które borykają się z pewnymi problemami:
- osoby z wrażliwą stopą,
- osoby ze stopą cukrzycową,
- osoby ze skrótem kończyny,
- osoby, które mają problemy z chodem, na przykład kolebowaniem stopy bądź przenoszeniem kończyny,
- osoby ze słoniowacizną stóp,
- dzieci ze stopą końsko-szpotawą,
- osoby z halluksami, koślawymi palcami,
- dzieci z dużą koślawością stóp,
- osoby, które chorują na reumatoidalne zapalenie stawów.
Rodzaje butów
Najczęściej spotyka się następujące rodzaje obuwia:
- obuwie do połączenia z ortezą, która stabilizuje stawy,
- obuwie redresyjne, które koryguje kształt stóp, wykorzystywane także w przypadku stopy końsko-szpotawej oraz przywiedzionej,
- obuwie z obcasem Thomasa, supinującym tyłostopie w stopie płasko-koślawej,
- obuwie, które wyrównuje skrócenie kończyny dolnej,
- obuwie z odwróconym obcasem Thomasa, które stosuje się w wypadku szpotawości stępu bądź też w przypadku skłonności do skręcania stawu skokowego dolnego.
Wybierając buty ortopedyczne przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar oraz wygodę, komfort stopy. Ponadto, jeśli obuwie dobiera się do wkładek ortopedycznych, wówczas powinno się pomyśleć obuwiu o płaskiej podeszwie bądź bardzo niskim obcasie z głębokim wycięciem cholewki oraz z nisko schodzącym językiem.