
W erze powszechnego dostępu do internetu coraz łatwiej uzyskać interesujące nas informacje. Coraz łatwiej też trafić na krążące w sieci mity! Dziś rozprawiamy się z tymi dotyczącymi menopauzy.
Mit nr 1: Menopauza trwa wiele lat
Z medycznego punktu widzenia menopauzą nazywa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety – a stwierdzenie to następuje po 12 miesiącach bez okresu. Potocznie bywa tak jednak nazywane również przekwitanie, czyli cały okres przed i po nastąpieniu menopauzy.
Przekwitanie nazywamy również klimakterium i dzielimy je na:
- a) Okres premenopauzalny
- b) Okres okołomenopauzalny
- c) Okres postmenopauzalny
Całe przekwitanie to proces, który trwa kilka lub nawet kilkanaście lat.
Mit nr 2: Klimakterium zawsze zaczyna się po 50 r.ż.
Zazwyczaj przekwitanie zaczyna się u kobiet po 50 r.ż. – jednak nie zawsze! Ten czas może nadejść równie dobrze tuż po 40, jak i dopiero po 60 r.ż.
W skrajnych przypadkach menopauza może dotknąć też jeszcze młodsze i starsze kobiety – wtedy jednak jest to problem, który powinien kontrolować lekarz.
Mit nr 3: Przekwitanie i nieprzyjemne objawy są nierozłączalne!
Każda kobieta w inny sposób przeżywa menopauzę, jak i cały okres okołomenopauzalny. U jednych pań objawy mogą być bardzo intensywne i może ich występować wiele, a inne nawet nie odczują żadnych większych zmian.
Najczęściej występujące objawy menopauzy to:
- Fale gorąca
- Zimne poty
- Huśtawki nastrojów
- Bóle głowy i znużenie
- Drażliwość i ciągłe podenerwowanie
- Osłabiona pamięć i koncentracja
- Suchość pochwy, a przez to spadek libido
Przebieg większości objawów menopauzy jesteśmy w stanie załagodzić. Na problemy z suchością pochwy polecamy Hydrovag – nawilżające globulki dopochwowe, które pozwalają na przywrócenie naturalnego stanu śluzówki pochwy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.hydrovag.pl.
Mit nr 4: W czasie klimakterium nie można zajść w ciążę
Klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny, to czas STOPNIOWEGO wygasania aktywności jajników. Jak więc wynika z tej definicji, uwalnianie komórek jajowych następuje, chociaż rzadziej. Zmniejsza się szansa na zajście w ciążę, ale nadal istnieje aż do całkowitego wygaśnięcia aktywności jajników!
Dlatego też, jeśli nie chcesz zajść w ciążę w okresie przekwitania, musisz się jak dotychczas zabezpieczać.