
Leczenie ortodontyczne może zostać zapoczątkowane w każdym wieku, o czym wiele osób nie wie. Dzięki stałemu rozwojowi możliwe jest zastosowanie także najnowocześniejszych metod leczenia ortodontycznego, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
Tradycyjny aparat ortodontyczny
Tradycyjne aparaty ortodontyczne mają charakterystyczne zamki na przedniej stronie zębów. Niestety rozwiązanie to odstrasza wiele osób, które nie chcą przez kilka lat mieć na zębach drucików i zameczków. Zastosowanie tradycyjnego aparatu wiąże się także z comiesięczną wizytą u ortodonty, który wyreguluje aparat tak, by wywierał na zęby odpowiedni nacisk.
Aparat lingwalny
Aparaty lingwalne to rozwiązanie znane w ortodoncji od kilku lat, choć sama idea zastosowania takiego aparatu powstała w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Niestety ze względu na brak odpowiednich materiałów została zarzucona. Dzięki rozwojowi technologii w stomatologii możliwy był powrót do tego pomysłu. Aparaty lingwalne to aparaty ortodontyczne zakładane na wewnętrzną stronę zębów, od strony języka. Dzięki temu aparat ma bardzo dyskretny charakter – nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, zaś proces prostowania zębów postępuje. Zaletą tego rozwiązania jest to, że za pomocą aparatów lingwalnych można leczyć w sposób skuteczny nawet skomplikowane wady zgryzu.
Aparat nakładkowy
Przy leczeniu niektórych wad zgryzu, zazwyczaj mniej skomplikowanych, możliwe jest także zastosowanie aparatów nakładkowych, potocznie zwanych alignerami. Aparat ten nie jest aparatem stałym, gdyż ma formę przezroczystej nakładki na zęby, która przygotowywana jest dla każdego pacjenta. Ortodonta ocenia, czy przy występującej wadzie jest możliwość zastosowania leczenia nakładkowego czy też bardziej skuteczny będzie jednak aparat lingwalny lub tradycyjny. Warto także podkreślić, że koszt aparatu nakładkowego jest wyższy od wymienionych wcześniej rozwiązań ze względu na konieczność przygotowania nawet kilkunastu nakładek, które wymienia się co dwa tygodnie. Zaletą jest fakt, że aparat ten można zdejmować na przykład przed ważnym spotkaniem, jednak nie dłużej niż na 4 godziny.